Tarkabableves recept
Hozzávalók:
- 50 dkg tarkabab
- 1 fej vöröshagyma
- 1 szál sárgarépa
- 1 szál petrezselyemgyökér
- 1 teáskanálnyi szárított petrezselyemlevél
- csipet szárított lestyán
- 1 liter füstölt sonkalé (vagy valami füstölt hús, ne legyen lehetőleg zsíros)
- 1 tk ecet
- só
- 1 ek zabliszt
- 1 paprika
- 1 paradicsom
- 1 ek olaj
- 1 tk pirospaprika
Elkészítése:
A babot előző este beáztatjuk, majd másnap feltesszük főni. Amikor felforr, akkor az első főzőlevet leöntjük és felöntjük a sonkalével és újra elkezdjük főzni.
Amikor félig megpuhult, hozzáadjuk megtisztított és darabokra vágott zöldséget, hagymát és szárított zöldfűszereket.
Amikor megpuhult a bab, akkor egy serpenyőben rántást készítünk. Az olajhoz hozzáadjuk a lisztet és egy kicsit pirítjuk, majd rátesszük a pirospaprikát, összekeverjük és felengedjük hideg vízzel, közben kavargatjuk. Amikor felforr, akkor beleöntjük a levesünkbe.
A végén hozzáadjuk az ecetet, felforraljuk és lehet tálalni.
Jó étvágyat!
Tipp:
Tudtátok, hogy Erdélyben a bab, paszuly, vagy fuszulyka névre hallgat?:-)
Gyerekkori íz került ma terítékre. Persze ősszel, télen gyakran készítünk bablevest,de hagymával kevesen eszik. Erdélyi szokás a szemes paszúly mellé hagymát enni. Már sok székelyföldre látogató ismerősom mondta, hogy mennyire ízlik, sőt be is iktatták a menütárába. A kibédi hagymát viszont kevesen ismerik. Pedig aki egyszer megkóstolta, húsos, édes, zamatos ízét, az többet nem felejti, főleg a hosszúkás változat nagyon ízletes.
Kibéd a Kisküküllő mentén Erdély szívében, Szováta közelében található, közel Küsmödhöz 🙂 Gyerekkoromban szekéren hozták a hagyma palántát, mindig vettünk, aztán beültettük az ágyásokat. De valamiért a kibédi talaj más, az ott termesztett finomabb volt.
Most egy szép fonott koszorú hagymát kaptam ajándékba, így ez a mai ebéd főszereplője.