De nehéz eldönteni, hogy a zöld vagy fehér változatát használjuk, hiszen a legtöbben nem ismerik a kettő közti különbséget. Pedig van!
Ahol a növény fejlődik
A fehér spárga gyakorlatilag föld alatt fejlődő zöld spárga. A legfőbb különbség a két változat között, hogy a fehér színű a földben nő, vastag talajtakaró vagy fekete fólia alatt. Így akadályozzák meg, hogy a napfény hatására klorofill termelődjön benne, ami zöld színt adhatna a növények.
Innentől kezdve már nem szorul sok magyarázatra, hogy mitől zöld a zöld spárga: a növénynek ez a fajtája a föld felett növekszik, így bőséges klorofillt képes előállítani.
Különbség az ízekben
Nemcsak ránézésre, de ízek tekintetében is van különbség a fehér és a zöld spárga között. Az előbbi lágyabb, csak csipetnyit kesernyés, inkább édesebb ízvilágú, míg a zöld spárga erőteljesebben füves, földes, karakteresebb ízeket tartalmaz.
- Csirkemájas rizottó spárgával
- Spárgás sonkás sajtos pite
- Kapros-tökös csirke spárgával
Különbség az állagban
A fehér spárga mindig fásabb, rostosabb a zöldnél, még akkor is, ha viszonylag vékony és zsenge. Ez befolyásolja az elkészítésük módját is, hiszen a fehér spárgát mindig alaposan meg kell hámozni – kb. a ⅔ részét el kell távolítani – függetlenül a szár vastagságától.
Alaposan főzzük meg, hogy megpuhuljon. Általában sós vízben párolják vagy vajon pirítják, de megfelelően megtisztítva pontosan ugyanolyan módon és olyan ételekhez használhatjuk fel, mint a zöld spárgát.
Mihez használjuk?
A fehér spárga ideális levesekhez és salátákhoz, míg a zöld spárgából kitűnő köretek készíthetők, illetve grillezéshez is ez a fajta ajánlott. Ízesíthetjük mézzel, citromlével és fokhagymával is.