Rétegelt vadpörkölt almával, borókával recept
Ők is elkészítették

Hozzávalók egy 22 literes bográcshoz:
- 15 kg vadhús (ebben az esetben, dámvad volt az alapanyag)
- 4 kg hagyma
- 3 fej fokhagyma
- 1 kg lecsópaprika
- 0,5 kg paradicsom
- 1 kg alma
- fél marék boróka bogyó
- 1 kk csombor
- 1 ek csípős őrölt paprika
- 4 ek édes őrölt paprika
- só
- bors
- 1 ek köménymag
- 20 dkg szalonna
- 2 dl bor
Elkészítése:
A hagymákat felszeleteljük, megsózzuk. Nem muszáj túl apróra, mert a hosszabb főzés után szétfő. A húst feldaraboljuk, a paprikát, a paradicsomot, karikára vágjuk.
A szalonnát csíkokra vágjuk, majd üvegesre pirítjuk. A köménymagot hozzáadva, rárétegezzük a húst. Legalulra a nagyon csontos darabok kerülnek. Erre egy réteg már besózott hagyma, majd ismét, már kevésbé csontos hús kerül. Ezt is hagymával zárjuk. Újabb két réteget teszünk a bográcsba hasonló módon, és a legtetejére több szeletelt hagymát, a karikázott paprikát, paradicsomot, a csombort, (borsikafű) őrölt borsot, kevés köménymagot, és az előzőleg összetört borókabogyót tesszük. A mi bográcsunknak van fedője is, de nem feltétlenül szükséges a főzéshez.
Amíg fel nem forr, nem szükséges kavarni, csak a bográcsot kell időnként megforgatni. Mivel mi öntöttvas, beépített bográcsban főztünk, nem tudtuk forgatni, de nem is volt szükség rá. Az öntöttvas bogrács nagyon jó hővezető, így ez a legalkalmasabb edény a pörkölt főzésre. Ezzel az eljárással, nagyon kevés víz kell a főzéshez. Volt olyan étel, amibe nem is kellett után töltenem. Csak annyit adjunk hozzá, hogy a húst teljesen ellepje.
A felforrás után, összekavarhatjuk, és beletesszük a fokhagymát, és az őrölt borsot. Mikor a hús megpuhult, hozzáadjuk a meghámozott, szeletelt almát, és rövid idő múlva, a borban elkevert őrölt piros paprikát. Az édeset, csípőset egyaránt. Az alma, és a bor savtartalma, biztosítja ételünk, finom, sűrű szaftját. Figyeljünk, az utólagos fűszerezésre, ha szükséges! Még egy jó tanács, amit egy idős juhásztól tanultam. A fakanállal, a bogrács aljáról vett mintát, sugárban, magasabbról csorgassuk a kanálra, így nem kell a kóstolásnál megfújni.
Tipp:
Ez az eljárás minden vadhúsból, birkából, és marhából főzött pörkölt készítésére alkalmazható. Több mint 30 éve lestem el a technikát egy idős juhászembertől, aki akkor három bográcsban főzött birkát ezzel a módszerrel. A technika lényege, hogy a rétegek elzárják a párolgás útját, így bográcsunk, egyfajta kuktaként működik. A pörkölt, a Gyulavári kastélynapok vadfőző versenyében készült el, ahol 43 bográcsos étel közül, a “legfinomabb étel” díjat kapta.
Képfeltöltés
Őket is nézd meg!
Szólj hozzá
Ajánlott cikkek

12 tokány recept, amiből az egész család repetázni fog
Ha egy igazán laktató, szaftos és karakteres magyaros ételre vágysz, akkor
Tovább olvasom »
Krémes, habos, gyümölcsös: a legfinomabb szelet sütemények egy helyen
Ha van desszert, ami egyszerre elegáns és nosztalgikus, az biztosan egy jó
Tovább olvasom »
10 nosztalgikus édes tészta recept – nudli, metélt, fluta és társai
Az édes tészták világa nemcsak finom, hanem egyben időutazás is: vissza a m
Tovább olvasom »
10 isteni lángos recept – klasszikus, töltött és gyors változatok
Ropogós szélű, belül puha, illatos, és mindenki imádja – hát persze, hogy a
Tovább olvasom »
Zöldséges és burgonyás köret receptek – finomak, laktatók, változatosak
A főétel csak a fél siker – egy jól eltalált köret viszont az egész fogást
Tovább olvasom »
12 egyszerű és gyors tésztaétel – hétköznap estére is tökéletesek
Legyen szó gyors hétköznapi vacsoráról vagy látványos családi ebédről, egy
Tovább olvasom »