Pincepörkölt bográcsban recept

Hozzávalók:
- 1 kg marhahús
- 1 kg sertéshús
- 1 kg sertés belsőség
- 1 kg vöröshagyma
- 10 gerezd fokhagyma
- 1/2 kg zöldpaprika + 1 kis csípős paprika
- 1/2 kg paradicsom
- só, őrölt bors, őrölt pirospaprika
- 1 kiskanál köménymag
- 2 dl száraz vörösbor
- 1 kanál zsír
- Összefőzhető krumplival, vagy tarhonyával is, de lehet külön köretet is készíteni hozzá
Elkészítése:
A pincepörkölt neve állítólag abból ered, hogy szüretkor a dolgozóknak tartalmas egytálétel készült a jól végzett munka örömére. A bográcsba minden belekerült. Vegyes húsfélék, belsőség, és van, ahol összefőzték a könnyebbség kedvéért a krumplival, vagy tarhonyával. A végeredmény egy finom egytálétel lett, amire jobban csúszott az előző évi bor, a jól végzett munka jutalma.
A bográcsban felhevítjük a zsírt, és hozzáadjuk a felcsíkozott hagymát, és kicsit később, a szétnyomott fokhagymát is. A köménymagot kicsit kipattogtatjuk a felhevült zsíron, majd a feldarabolt marhahúst, és a sertés belsőséget is hozzáadjuk.
Rövid pirítás után felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje. Jól megsózzuk, és a bográcsba tesszük a nagyon apróra vágott, vagy egészben hagyott paradicsomokat. (ez utóbbi esetben a paradicsomokat kicsumázzuk, a bőrt a végén kereszt alakban bevágjuk, majd mikor a bőr a forró lében kezd felpenderedni rajta, kiemeljük, és rövid hűtés után lehúzzuk róla. Ezután visszatesszük a hámozott paradicsomot)
A paradicsom héja nem emészthető, így ha apróra vágjuk, a pici héjdarabok nem rontják el az étel élvezeti értékét, ha pedig az előbb leírt módon meghámozzuk a paradicsomokat, szintén nem találkozunk héjdarabokkal a pörköltben.
Rövid főzés után a bográcsba tesszük a sertéshúst is. A sertés színhús hamarabb fő meg, mint a marha, a belsőség pedig nem fő szét, ezért tanácsos külön – külön a bográcsba tenni őket! Ha csípős paprikát is teszünk bele, azt is adjuk hozzá.
Én a zöldpaprikát csak később szoktam a bográcsba tenni, mert családom úgy szereti, ha nem fő szét a paprika, hanem enyhén roppanós marad, mint a lecsóban.
Ha külön főzünk ki hozzá köretként tarhonyát, vagy krumplit, most kezdjünk hozzá! A pörkölt ízét ellenőrizzük, és ha szükséges utána ízesítjük. Az őrölt pirospaprikát csak akkor adom hozzá, amikor már a hús megfőtt. A paprikát elkeverem a vörösborban, és hozzáöntöm a pörkölthöz.
Frissen borsot őrlök rá, és felforralom. Ha nem külön főztem ki hozzá krumplit, akkor a kockázott burgonya bele is főzhető a kész pörköltbe, így lehet, hogy kevés vízzel pótolni kell a felvett lét.
Képfeltöltés
Őket is nézd meg!
Szólj hozzá
Ajánlott cikkek

12 mutatós húsvéti vendégváró különlegesség
A húsvéti vendégvárás remek alkalom arra, hogy ne csak finom, de igazán mut
Tovább olvasom »
Húsvéti sós vendégváró finomságok
A húsvéti ünnepek nem csak a kalácsról és a főtt tojásról szólnak – a vendé
Tovább olvasom »
Ínycsiklandó tekercsek az ünnepi hidegtálra
Az ünnepi hidegtál egyik leglátványosabb és legkedveltebb elemei a különfél
Tovább olvasom »
A húsvéti asztal sztárjai: töltött tojások, amik nem csak finomak, hanem mutatósak is!
A húsvéti asztal nem lenne teljes a szépen tálalt, változatosan elkészített
Tovább olvasom »
8 egyszerű és nagyszerű süti, amikkel édesebbé teheted a mindennapokat
Van, amikor semmi másra nincs szükségünk, csak egy gyorsan összedobható, mé
Tovább olvasom »
Frissítő gyümölcsök és isteni krémek – 12 tökéletes desszert, amit egyszerűen muszáj kipróbálnod!
A gyümölcsök és a lágy krémek tökéletes párost alkotnak, ha frissítő és ell
Tovább olvasom »