A téli időszak eléggé megviseli a szervezetünket, ezért különleges odafigyelésre van szükség a betegségek elkerülése érdekében. “Az vagy, amit megeszel”- ez ebben az időszakban különösen igaz és bizony, ha nem elég erős az immunrendszerünk, arról nagyon gyorsan „hírt ad” az szervezet-például egy náthás megbetegedés formájában. A legfontosabb a vitaminok folyamatos pótlása. Ilyenkor persze sokan arra gondolnak, hogy nincs idejük odafigyelni az étkezésre. Nem kell komoly dolgokra gondolni! Az ételeket különböző gyümölcsökkel, zöldségekkel is feldobhatjuk! A legnépszerűbb citrusféléken kívül számos olyan zöldség és gyümölcs van, ami hozzájárul immunrendszerünk erősítéséhez és segít felturbózni szervezetünk vitaminkészleteit.
A hagyma az egyik leghasznosabb zöldség és az ételekbe belefőzve még a kellemetlen szájszag is elkerülhető.
Miért is hasznos számunkra? A vöröshagymának számos pozitív hatása van a szervezetre, amiről sokan talán nem is tudnak. Például vizelethajtó, vércukorcsökkentő, enyhíti a megfázásos tüneteket és még a köhögést is csillapítja!
A fokhagyma bélfertőtlenítő, vérnyomás csökkentő, bélféregűző, epe- és májműködést elősegítő hatású, baktérium- vírus- és gombaellenes és még az emésztést is elősegíti!
A legmagasabb C-vitamin tartalmú gyümölcsök és zöldségek: csipkebogyó, édes pirospaprika, édes sárgapaprika, kiwi, zöldpaprika, kelbimbó, karalábé, zöldborsó, vöröskáposzta, földieper, narancs, citrom, fejeskáposzta, karfiol, zöldborsó, piros grapefruit, fehér grapefruit, kelkáposzta, mandarin, málna, sárgadinnye, mézdinnye, szeder, paradicsom, ananász, birsalma, áfonya, articsóka, szőlő, barack, görögdinnye, szilva, sárgarépa, banán, sütőtök, cseresznye, őszibarack, nektarin, cékla, alma, körte.
Gondoltad volna? 100g csipkebogyó 3000 mg c-vitamint tartalmaz! Ne feledkezzünk meg a savanyú káposztáról sem: a fejeskáposzta c-vitamin tartalma igen magas (100 grammonként 20 milligramm), amit nem veszít el a savanyítás után sem!
Sajnos ebben az időszakban nem tudunk mindegyikhez hozzájutni, csak konzerv vagy mirelit formájában, de ez ne riasszon minket vissza!
Ha már unod a nyers zöldségeket és gyümölcsöket, tedd ízletesebbé vele ételeidet! Ki tud ellenállni egy finom zöldségfasírtnak fűszeres-fokhagymás mártogatóssal vagy gombás csirke tekercsnek ruccola salátával? Hihetetlen, milyen egyszerűen csempészhetjük bele ezt a rengeteg vitamint az ételeinkbe. Nem is beszélve arról, hogy sokkal ízletesebbé válnak.
Nemrég egy orvossal beszélgettem a táplálkozási szokásokról, aki azt mondta, hogy a modern táplálkozástudomány szerint minden étkezésnél ételeink legalább felének kell zöldséget vagy gyümölcsöt tartalmaznia!
Ha vannak gyermekeid, lehet, hogy ők is megkedvelik azt a zöldséget vagy gyümölcsöt egy finom ételbe főzve, amit előtte nem szerettek!
Készíts salátát! Fogyaszthatjuk akár önmagában, főételként vagy az ételek mellé is felszolgálhatjuk! Legyen szó zöldségről vagy gyümölcsről, egy finom saláta mindig fel tudja dobni az általunk már akár megunt ételeket is.
A párolt zöldségek is rendkívül egészségesek, akár köretként tálalva a főétel mellé.
Rengeteg érv szól zöldségek és gyümölcsök rendszeres fogyasztása mellett, nem beszélve arról, hogy a téli időszakban a felszaladt plusz kilóktól is könnyebben szabadulhatunk meg, amellett, hogy sokkal egészségesebbé tesszük az étkezésünket!