Néhány fortéllyal nem árt tisztában lenned, de ha ezeket az alapszabályokat betartod, finomabb lángost tehetsz otthon az asztalra, mint amilyet valaha is ettél!
Tészta
A lángos tésztája könnyű és laza kell, hogy legyen. Kelttésztából készül, tulajdonképpen kenyértészta, amit kemence helyett végül bő olajban sütünk ki.
A lisztet szitáljuk át és jó, ha kicsit elő is melegítjük, így a tészta hamarabb meg tud kelni. A lángostészta kétszeri kelesztést igényel. Ragacsos, nyúlós állagú tésztát kell összeállítanunk. Ha ezt az állagot elértük, szórjuk meg liszttel a tetejét, takarjuk le és hagyjuk kelni kb. kétszeresére. Ezután már ne gyúrjuk a puha és sérülékeny tésztát.
Beolajozott vagy bevizezett kézzel vagy kanállal szedjünk le belőle kisebb darabokat, ezekből formáljunk cipókat, amiket tegyünk vékonyan beolajozott felületre. Ekkor már ne lisztet szórjunk a tészta alá, mert a forró olajba kerülve a liszt megég. Várjunk további 20 percet, hogy a tészta újra kelni tudjon.
Nyújtás
A kétszer megkelt lángostésztát nyújthatjuk egyforma vastagságúra és belül vékonyabbra, magasabb szélekkel. Ha egyforma vastagra nyújtjuk, könnyebben meg tudjuk tölteni, míg a belül vékonyabb tésztára mehetnek a különböző feltétek.
Arra ügyeljünk, hogy túl vastagra soha ne hagyjuk a tésztát, mert jóval lassabban sül át, ezért rengeteg olajat fog magába szívni, és nehéz, zsíros lesz.
Sütés
A hozzáértők szerint a lángos minősége nem is annyira a tésztán, sokkal inkább a sütésen múlik. A legfontosabb, hogy a lángostészta csakis forró olajba kerüljön bele. Ha az olaj még nem érte el a kellő hőmérsékletet, a tészta megszívja magát. Ugyanakkor, ha túlforrósítjuk, a tészta könnyen megég. A megfelelő hőmérsékletű olajban a lángostészta 2-2,5 perc alatt sül készre.
A profik azt tanácsolják, a lángostésztát sütés előtt 1 órára tegyük a hűtőbe – érezhető lesz a különbség!