Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Túró rudi házilag recept

Túró rudi házilag
Nehézségi szint:
Haladóknak
Elkészítési idő:
45 perc
Mennyiség:
3 fő részére
Mennyibe kerül?
Kicsit drágább



  • Hozzávalók 10 db termetesebb (mint a bolti aprócska) rudihoz:

    • 25 dkg túró
    • 1 citrom reszelt héja
    • 1/2 rúd vaníliarúd magjai
    • 4 tk zselatin (kb 10 g)
    • 50 g hideg víz
    • 5 ek porcukor
    • kb 20-25 dkg étcsokoládé

    Elkészítése:

    Mindenek előtt a túrót egy nagyobb tálba (amiben a későbbiekben összedolgozzuk majd a masszát) áttörjük egy szűrőn. Hozzáreszeljük a megmosott citrom héját, majd a porcukrot és a vanília magjait is belekeverjük.

    A zselatint beáztatjuk. Porzselatin esetén a következőkre figyeljünk: a zselatin mennyiségének ötszörösébe áztassuk be. Vagyis egy rész zselatint 5 rész hideg vízben kell megduzzasztani. Esetünkben 4 teáskanál (nem púpozott) zselatint használunk, ami összességében 10 gramm. Ehhez mérten 50 gramm hideg vizet öntünk a porra, elkeverjük és hagyjuk, hogy a zselatin megduzzadjon.

    A megduzzadt zselatint olvasszuk meg, majd robotgéppel alaposan keverjük el a túrós masszában. A kész, kikevert masszát tegyük minimum fél órára a hűtőbe.

    A szép, egyenletes túrós rudak kialakítására a legmegfelelőbb egy darabka frissen tartó fólia. Kiterítjük, majd fogunk egy kis adag masszát, a két tenyerünkkel némiképp rúddá hengereljük, majd rátesszük a fóliára. Óvatosan, de szorosan feltekerve becsomagoljuk a rudat, majd a két végénél összecsípjük és, így összecsípve a végeken sodrunk párat. Nekem 10 cm hosszú rudacskák lettek és valamivel azért tömzsibbek, mint a bolti társai. Addig folytatjuk, míg el nem fogy a massza. Az elkészült, hengerelt masszákat egy sütőpapírral borított tálcára tettem és beraktam a fagyasztóba, hogy kissé dermedjen csokizás előtt.

    Míg a túrós rudak a fagyasztóban hűsölnek, elkezdjük olvasztani a csokoládét. Fontos, hogy jó minőségű csokoládét használjunk, mert temperálni fogjuk, hogy szépen roppanjon, mikor beleharapunk a kész rudiba. Temperáláshoz az apróra tördelt minőségi étcsokoládét megolvasztjuk és 40-41 fokosra melegítjük.

    Ezután hideg vízfürdőbe téve a tálat (ügyelvén arra, hogy a csokihoz ne érjen víz), folyamatosan kevergetve lehűtjük a csokit 27 fokra. Ha lehűlt, vissza melegítjük 31, de max 32 fokosra és használhatjuk is. Ez a hagyományos temperálás házi módja. Viszont ha jó minőségű, már temperáltan visszadermedt csokit használunk, akkor dolgozhatunk akár beoltós módszerrel is, ami lényegesen egyszerűbb.

    Ezesetben a csokoládé mennyiségének a 2/3-át felolvasztjuk. Elég épp annyira, amikor már teljesen minden darabka felolvadt.

    Levesszük a vizes fazékról (mert szerintem a vízgőz fölött való csokoládé olvasztás a legbiztonságosabb módszer, így nem éghet meg egyáltalán a csokink) és teljesen simára keverjük a maradék 1/3 csokival. Lényegében a maradék csokival hűtjük vissza a kívánt hőmérsékletre. Ha ez megvan és már minden darab feloldódott használhatjuk is.

    Egy deszkát sütőpapírral borítunk.
    Az olvadt csokiból egy teáskanál segítségével olyan hosszú csíkokat húzunk a papírra, amilyen hosszúak lettek a túrós rudaink.
    Ahogy húztunk egy csoki csíkot, már rá is ültetünk egy rudat, majd ha a csoki megdermedt az alján a rudacskákat rácsra helyezzük és egyesével leöntjük őket csokival.

    Ahogy egyet leöntünk, elsimítjuk ha kell a burkot, majd alá nyúlunk (egy spatulával) és áthelyezzük a rácsról vissza a sütőpapírral fedett deszkára.

    Így járunk el az összessel, majd hagyjuk a csokit megdermedni, hűtsük ki rendesen. Ezután fogyaszthatjuk is, illetve becsomagolva ajándékba is adhatjuk a rudinkat!

    Hozzáadom a receptfüzethez

    Őket is nézd meg!

    Szólj hozzá