1. Natúr joghurt
Az egyik legbőségesebb probiotikum forrás. A joghurt tejből készül, amit hasznos baktériumok erjesztenek meg, főként tejsav- és bifidobaktériumok. Az édesítetlen, natúr joghurt rendszeres fogyasztásával sokat tehetsz az emésztésed egészségéért. Csökkentheted a hasmenést, enyhítheted az irritábilis bélszindróma tüneteit. A joghurt még a laktózérzékenyek számára is jó eséllyel fogyasztható, hiszen erjesztett élelmiszerként benne a laktóz egy része tejsavvá változik a baktériumok hatására, ezért savanykás az íze. De légy figyelmes, mert nem minden joghurt tartalmaz élő baktériumokat. Sok termékben ezek elpusztulnak a készítési folyamat során. Mindig keresd a csomagoláson a feliratot, hogy aktív kultúrát tartalmaz. Alacsony zsírtartalmú és csökkentett zsírtartalmú joghurt helyett pedig válaszd a natúr, teljes zsírtartalmú joghurtot, mert a többi változat hozzáadott cukrot tartalmazhat.
2. Savanyított káposzta
Nem keverendő össze a savanyú káposztával! A savanyított káposzta savanyítási, azaz erjesztési eljárással készül, ennek köszönhetően fog probiotikumot tartalmazni. A savanyított káposztának megannyi előnye van, nemcsak az emésztésünkre nézve. Rengeteg benne a B-, C- és K-vitamin, jelentős mennyiségben tartalmaz mangánt és vasat, valamint a szem számára hasznos antioxidánsokat, luteint és zeaxantint. Az emésztőrendszer egészségét probiotikum tartalmával óvja. Ha rendszeresen puffadsz, hasmenésed vagy székrekedésed van vagy olyan gyógyszert szedsz, ami negatívan hat az emésztésedre, mindennap bőségesen egyél savanyított káposztát.
3. Kombucha
A kombucha fekete vagy zöld tea erjesztésével készült ital. Erjesztéséhez jótékony baktériumokat és élesztőt használnak. Főként Ázsiában fogyasztják, de mára az egész világon elterjedt. Számos pozitív élettani hatást tulajdonítanak neki, de azt biztosan el lehet mondani róla, hogy az erjesztés miatt rendelkezik probiotikus hatásokkal, ezért az emésztőrendszernek biztosan jót tesz.
4. Tempeh
A szójabab erjesztésével készül, sok országban természetes antibiotikumként alkalmazzák. Eredetileg Indonéziából származik, de napjainkban már a világ minden részén sok rajongója van. Kitűnő fehérjeforrás, sokan húspótlóként fogyasztják. Kiváló forrása a káliumnak, vasnak, magnéziumnak, a B12-vitaminnak és az aminosavaknak, valamint teljes értékű növényi fehérjeforrás, ami igen népszerűvé teszi a vegánok és vegetáriánusok körében.
5. Kovászos uborka
Ha az ecetes uborka rajongója vagy, jótékony hatásai miatt érdemes megbarátkoznod a kovászos uborkával is. Az ecet ugyanis elpusztítja a jótékony baktériumok nagy részét, viszont a kovászos uborka probiotikum tartalma igen magas, hiszen nem ecetet, hanem sós vizet használnak a készítéséhez. Változatosabbá teheted, ha ugyanezzel a módszerrel nemcsak uborkát tartósítasz, hanem kipróbálod sárgarépával, kukoricával vagy akár almával. is.