Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Több fehérje van benne, mint a tojásban: így készítsd el finoman és változatosan a csicseriborsót!

Dátum: 2021-03-12 / Írta: Budai István / Látták: /

Az egyik legősibb kultúrnövény, napjainkban mégis inkább a reformtáplálkozásban jut fontosabb szerephez a csicseriborsó. A garbanzo bab néven is ismert hüvelyes a vegánok és vegetáriánusok körében a legnépszerűbb, hiszen az egyik legbőségesebb növényi fehérjeforrás. De szinte bármilyen étrendbe beilleszthető, mivel tápanyagokban gazdag, ráadásul sokféleképpen elkészíthető.




  • Ideje újra felfedezni és gyakrabban fogyasztani a méltatlanul háttérbe szorított csicseriborsót!

    A többi hüvelyeshez képest jóval több rost és fehérje található benne, 100 gramm csicseriborsó kb. 20 g fehérjét tartalmaz. Az egyik legjobb forrása a B1- és B6-vitaminnak, de E-vitamin és karotin is található benne. Ásványi anyagok tekintetében érdemes fogyasztani a kalcium, a magnézium, a vas és a cink pótlásához.

    Kitűnő méregtelenítő és szerves részét képezheti a cukorbetegek étrendjének is, köszönhetően magas rosttartalmának. Gondoskodik a megfelelő bélmozgásról, elejét veszi a székrekedésnek, erősíti a csontokat és jót tesz a májnak is. Aki fogyókúrázik, az is bátran fogyaszthatja! Bár kalóriaértéke közepes, sokáig eltelít, csak arra kell ügyelni, hogy késő este már ne együnk belőle. Sportolóknak, aktív életet élőknek pedig a benne lévő rengeteg fehérje miatt szinte nélkülözhetetlen növényi táplálék.

    Megannyi érv szól tehát a csicseriborsó fogyasztása mellett. Már csak az a kérdés, hogy a hétköznapokban hogyan vigyük be étrendünkbe, milyen módon készítsük el?

    Előkészítése

    Ha csicseriborsóval szeretnénk főzni, az bizony előkészületeket igényel. Amennyiben szárítva vesszük meg, 1 napig áztassuk vízben, de még ezt követően is legalább 2 órán át kell főzni lassú tűzön, hogy megpuhuljon. Mivel áztatás közben megdagad, nagyobb edénybe tegyük. A konzerv csicseriborsóval némileg egyszerűbb dolgunk lesz, hiszen lerövidül a főzési idő.

    A szárított csicseriborsót megpirítva, majd ledarálva házilag is készíthetünk belőle lisztet, ami szintén egészséges alapanyag lesz a konyhában. Nyersen viszont ne próbálkozzunk a fogyasztásával, mert emészthetetlen anyagokat tartalmaz. Legjobb, ha áztatás után az áztatóvizet sem használod fel, hanem leöntöd le a csicseriborsóról. Főzés után, ha nem használod fel rögtön, lezárt edényben napokig eláll a hűtőben.

    Felhasználása

    Leves

    Egészséges és roppanós levesbetétként tetszés szerint teheted a levesekbe. De mehetsz ennél tovább is és készíthetsz belőle krémlevest. A főtt vagy konzerv csicseriborsót bármely más zöldséghez hasonlóan használd fel, alaplével vagy tejszínnel főzd meg. Fűszerezheted római köménnyel, de készíthetsz belőle paradicsomos levest is. Főzeléknek is finom alapanyaga lesz.

    Krém

    A csicseriborsó egyik legelterjedtebb felhasználási módja, hogy összetörjük és pépesítjük. Ebből lesz ugyanis a humusz, az arab konyha egyik alapétele. Az előre beáztatott vagy konzerv csicseriborsót megfőzzük, majd aprítóban fűszerekkel, olívaolajjal pépesítjük.

    Köret

    Ha már unod a főtt zöldségeket, kombináld őket csicseriborsóval! De köretként önmagában is tálalhatod húsok, halak mellé, nagyon jól párosítható pl. juhsajttal is, ha szeretnél egy kis extrát vinni bele.

    Saláta

    Ha szeretnél megismerkedni a csicseriborsó ízével, az egyik legegyszerűbb megoldás, ha salátához adod. Ne feledd, ehhez is kizárólag főtt vagy konzerv formában használd fel! A hagyma, a paradicsom, a padlizsán, a gyömbér nagyon jól társíthatók vele, így több irányba is elindulhatsz.

    Fasírt, tócsni

    A csicseriborsóból készült fasírt egy vegetáriánus burgerbe is tökéletes! A főtt, pépesített csicseriborsót fűszerezd, keverd össze tojással és zsemlemorzsával. Formázz belőle pogácsát és süsd ki bő olajban vagy sütőben. Tócsniként készítheted joghurttal és kínálhatod fűszeres mártogatóssal.

    Rágcsálnivaló

    Ha egészséges életmódot folytatsz vagy a barátaidat szeretnéd meglepni, a csicseriborsót rágcsálnivalóként is kínálhatod, pl. sós mogyoró helyett. A főtt csicseriborsót csepegtesd le és töröld szárazra, majd terítsd szét tepsiben. Locsold meg kevés olívaolajjal, sózd, fűszerezd és forró sütőben pirítsd kb. fél óráig.

    Keksz

    Bár többnyire a sós és fűszeres ételek jutnak róla eszünkbe, a csicseriborsó az édes ízvilágban is megállja a helyét. Mivel alapíze enyhén diós, a süteményekből, kekszekből sem fog kilógni, viszont egészségesebbé teszi őket.

    Pörkölt

    Régóta tudjuk, hogy pörkölt sem csak húsból készülhet. Ha zöldségpörköltet készítenél, a csicseriborsó tökéletes alapanyag lesz hozzá! A hagyományos pörkölthöz használt fűszerekkel ízesítheted, főzd addig, hogy kissé roppanós maradjon.

    Liszt

    Vegánok számára nem ismeretlen a csicseriborsó liszt, de jó hír, hogy nem kell érte felkutatni a boltokat, hiszen otthon is könnyen elkészíthető. A tepsiben megpirított csicseriborsót aprítóban, darálóban vagy turmixgépben dolgozd fel, hogy homogén liszt állagot kapj. A csicseriborsó liszttel süthetsz kenyeret, süteményt, de alkalmas sűrítésre is.

    Szólj hozzá