Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Tévhitek az egészséges táplálkozással kapcsolatban

Dátum: 2017-11-24 / Írta: Budai István / Látták: 1613 /

A szüleink mindannyiunkat arra tanítottak, hogy ne higgyünk el mindent, amit hallunk. Mennyire igazuk volt! Sokszor egyik hír üti a másikat azzal kapcsolatban, hogy milyen élelmiszerek egészségesek és melyek azok, melyektől jobb tartózkodnunk. Hogy ne keveredjünk meg az egészséges ételek és a róluk szóló tévhitek labirintusában, itt van némi segítség!




  • A tengeri só egészségesebb

    Rengeteg különböző sót lehet ma már kapni, de egyikről sem mondhatjuk el, hogy jobb, mint a többi. A szép csomagolás és a “természetes” felirat megtévesztő lehet. Azonban jó tudni, hogy a tengeri só pontosan ugyanannyi nátriumot tartalmaz, mint az egyszerű konyhasó, azaz nem nevezhető egészségesebb választásnak.

    Edzés után ajánlott a sportitalok fogyasztása

    Hacsak nem mozgunk nagyon intenzíven egy órán keresztül vagy nem vagyunk kitéve extrém hőségnek, a sima víz tökéletesen elegendő a szervezet számára edzés után a szomjoltásra és a test hidratálására. Egy átlagos edzés után sportitalok fogyasztásával csak felesleges kalóriákat viszünk be a szervezetbe.

    A 100%-os gyümölcslé a legjobb neked

    A legjobb, ha a gyümölcsöt egészben fogyasztjuk el. Egy pohár gyümölcslében jóval több kalória van, mint magában a gyümölcsben, miközben kevesebb rostot tartalmaz.

    A gyümölcsben lévő vitaminok és rostok táplálnak, csökkentik az étvágyat is.

    A barna cukor egészségesebb

    Rengetegen élnek ebben a tévhitben még ma is. Pedig a barna cukor nem más, mint melasszal színezett fehér cukor. A melasz miatt némi ásványi anyagot pluszban ugyan tartalmaz, ám ahhoz, hogy ezek hatása érvényesülhessen, több kilónyit kellene belőle elfogyasztani.

    Így tehát azt mondhatjuk, a barna cukor semmivel sem egészségesebb a fehér kristálycukornál.

    A nyers zöldségek és gyümölcsök minden esetben egészségesebbek, mint a főttek

    Az elmélet, mely szerint a főzés során a zöldségek és gyümölcsök tápanyagtartalma jelentősen csökken, csak félig helytálló. A hő elpusztít bizonyos enzimeket a növényekben, így azok könnyebben emészthetővé válnak.

    Tehát, ha nyersen fogyasztjuk a zöldségeket és a gyümölcsöket, visszaüthet, hiszen problémát okozhatunk az emésztőrendszernek. Mi több, a legutóbbi kutatások szerint a főzés egyes zöldségek és gyümölcsök tápanyagtartalmát még növeli is.

    A fagyasztott és konzerv gyümölcsök, zöldségek kevésbé táplálóak, mint a nyersek

    A nyers gyümölcsök és zöldségek egészségesebbek a fagyasztott vagy konzerv változatoknál – a leszedés pillanatában. Azonban a lehető legritkább esetben fogyasztjuk őket frissen leszakítva. Mire a boltok polcaira vagy akár a piacok standjaira kerülnek, sokat veszítenek tápanyagtartalmukból.

    Ezzel szemben a konzerv és fagyasztott zöldségek és gyümölcsök tovább megőrzik értékes tápanyagaikat. Egy vizsgálat során pl. azt tapasztalták, hogy a konzerv babban kétszer annyi C-vitamin volt, mint az üzletben vásárolt, “friss” babban.

    A magvak túl sok zsírt tartalmaznak, csak mértékkel ehetjük őket

    Valóban sok zsírt tartalmaznak, ám a hasznos fajtából. A pörkölt mogyoróban pl. háromszor annyi szívbarát zsírsav található, mint amennyi káros zsír. Friss tanulmányok szerint a magvak rendszeres fogyasztása nemhogy gátolja, de inkább elősegítheti a fogyást.

    Szólj hozzá