1. Sózd a vizet
Sose hagyd ki ezt a lépést, akkor sem, ha azt hiszed, a szószod elég intenzíven fűszeres lesz ahhoz, hogy a tésztát már ne kelljen külön sóznod. Kell! Ha a főzővízbe sót teszel, az befolyásolja a tészta ízét és a legjobbat hozza ki belőle.
2. Nagy edényt használj
Ha egyszerre csak kevés tésztát szeretnél főzni, akkor is nagy edényt használj. Ha többet, akkor pedig még nagyobbat. A tésztának ugyanis sok vízre van szüksége ahhoz, hogy tökéletesre legyen főzve. Kis edényben a szemek nem lesz elég helyük megdagadni, összetapadnak és nem is főnek át egyenletesen.
3. Fedő alatt, aztán nélküle
Mikor felteszed a vizet, tégy az edényre fedőt, hogy a hideg víz hamarabb felforrjon. Ehhez érdemes nagyobb lángra kapcsolnod a tűzhelyet. Mikor vízbe beletetted tésztát és újra felforr, vedd lejjebb a lángot és vedd le a fedőt is, hogy a víz már csak gyöngyözzön, míg a tészta készre fő.
4. Forrjon a víz
Bármennyire sietsz is, a tésztát ne csak forró, hanem forrásban lévő vízbe tedd. A tésztától a víz visszahűl valamennyire, ezért várd meg, hogy újra felforrjon, ezután vedd lejjebb a lángot és főzd tovább gyöngyözve, fedő nélkül.
5. Keverd, de ne túl gyakran
Mikor a tésztát beleteszed a forrásban lévő vízbe, egyszer keverd meg. Ehhez a legjobb egy villás végű fakanál, amivel az edényt aljáról és oldaláról is le tudod szedni a tésztaszemeket. Ezután viszont hagyd magára. A teljes főzés alatt 2-3-szor keverd át óvatosan.
6. Időtartam
A legtöbb tésztafélének 8-12 perc főzésre van szüksége. Kb. 4 perc után vegyél ki egy szemet és ellenőrizd az állagát, ebből következtetni tudsz, hogy rövidebb vagy hosszabb idő alatt fog-e készre főni. De vigyázz, mert a tésztának elég egy pillanat ahhoz, hogy túlfőjön.
7. A megfelelő állag
A tésztának puhának kell lennie, viszont nem teljesen lágynak. Ne ropogjon a fogad alatt, de mégis érezd, hogy szilárd ételt eszel. Vedd számításba azt is, hogy a tészta a hőmérsékletét megőrizve még azután is tovább fő, hogy a vizet már leöntötted róla.
8. Azonnal szűrd le
Ha a tészta elérte a megfelelő állagot, ne hagyd állni a főzővízben. Rögtön öntsd le róla, a tésztát pedig többször rázogasd a szűrőben, hogy a maradék víz is lecsepegjen róla.
9. Ne öblítsd le vízzel, hacsak…
…hacsak nem olyan ételt készítesz, amihez szeretnéd szétválasztani a tésztákat, pl. a lasagne esetében. A hideg tésztasalátához is jobb, ha átöblíted a tésztát, miután leszűrted, hiszen ilyenkor éppen az a cél, hogy minél kevesebb keményítő maradjon rajta. Viszont, ha rögtön nyakon szeretnéd önteni szósszal, a keményítő jó szolgálatot tesz, hiszen a szósz jobban fog tapadni a tésztára. Ezért ilyenkor hagyd ki az öblítést.