Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Térj el a megszokottól! 5 egészséges köret, amivel jól jársz!

Dátum: 2020-03-08 / Írta: Budai István / Látták: 341 /

Egy egészséges köret mindenhez passzol! És attól, hogy egészséges, még nem jelenti, hogy nem fogsz vele jóllakni! Számtalan módon ízesítheted a zöldségeket, variálhatod a készítésük módját és kiegészítheted őket akár magvakkal vagy sajtokkal is.




  • Az egészséges gabonafélékről pedig még nem is szóltunk! Így kapsz olyan laktató és finom köretet, amit abban a tudatban ehetsz meg az utolsó falatig, hogy most is tettél valamit az egészségedért!

    Quinoa

    2014-ben ért népszerűségének csúcsára, ami könnyen magyarázható azzal, hogy tökéletesen beleillett a gluténmentes gasztrotrendbe. Merthogy a quinoa egy gluténmentes magféle, ellentétben azzal, hogy sokan gabonának hiszik.

    Nem az elmúlt évek divathóbortja a quinoa fogyasztása. Már az inkák étrendjében is rendszeresen szerepelt az Andok területén őshonos növény magja. Bár nem gabonaféle, fogyasztása, elkészítésének és felhasználásnak módja mégis pontosan ugyanolyan, mintha az lenne.

    Gyakran nevezik szuperélelmiszernek is, ennek egyik oka, hogy rendkívül jó forrása a fehérjéknek, megtalálható benne mind a 9 aminosav. Több rostot tartalmaz, mint a legtöbb gabonaféle, ezenkívül kiemelkedő a vastartalma is.

    Vitaminok közül érdemes megemlíteni B-, C- és E-vitamin tartalmát. Elkészítése egyszerű, forrásban lévő vízben hagyjuk állni 10 percet. A rizst és a burgonyát is kiválthatjuk vele egészséges köretként.

    Köles

    Nem, a köles nem csak arra jó, hogy télen teleszórd vele a madáretetőt! Valójában egy igen értékes magféle, amit a quinoához hasonlóan gabonaféleségként használunk és fogyasztunk. A 18. századig a hazai étrendnek egyik meghatározó eleme volt, majd ezt követően egyre inkább eltűnt, helyét a kenyérgabonák vették át.

    Ázsiában és Afrikában azonban még mindig nagy mennyiségben fogyasztják, de szerencsére az egészségtudatos táplálkozásban is újra meg újra előkerül. Gluténmentes, kalóriatartalma alacsony, viszont rosttartalma magas. Emésztési problémák, fáradékonyság, immungyengeség, vércukor problémák esetén is ideális étel.

    Sósan készítve kitűnő köret, de édesen is ízesíthetjük. Elkészítéséhez forraljunk fel sós vizet, tegyük bele a költest, majd lassú tűzön 15-20 perc alatt főzzük készre.

    Amaránt

    Szintén egy ún. álgabona, mely Közép- és Dél-Amerikában ősidők óta jól ismert. Európa azonban csak a 20. század elején ismerkedett meg vele, fogyasztása ekkor nem vált általánossá. Nem úgy, mint az elmúlt években, mikor az amaránt szárnyakat kapott és egészséges tulajdonságai miatt ma már mindenütt ismerik a nevét.

    Alacsony szénhidráttartalma miatt kedvez a fogyókúrázóknak, egyik összetevője pedig – a lizin aminosav – kifejezetten támogatja az izomépítést. Cink, magnézium, kalcium és rost is jóval több található benne, mint a hagyományosan fogyasztott gabonafélékben.

    Vérszegénység, csontritkulás, érelmeszesedés esetén kifejezetten ajánlani szokták, hogy váljon az étrend szerves részévé. Háromszoros mennyiségű vízben tegyük fel főni. 30 perc alatt elkészül.

    Édesburgonya

    Talán az egyik legfinomabb kompromisszum, amit köthetünk, ha egészséges, mégis ínycsiklandó köretre vágyunk! Az édesburgonya ugyanis finom és könnyen fűszerezhető. Lehet pikáns vagy keleties, de ha csak sóval és borssal szeretnéd ízesíteni, akkor sem lesz íztelen a köreted!

    Már élénk színe is arra utal, hogy tele van antioxidánsokkal. Egy közepes méretű édesburgonyában a napi A-vitamin szükséglet akár 400%-a is megtalálható! Béta-karotin tartalmával a szem, a bőr és az emésztőrendszer egészségét.

    Köretként pedig éppen annyiféle verzióban készíthetjük el, mint a hagyományos burgonyát. Lehet belőle püré, hasáb és sült burgonya is.

    Hajdina

    Az egészséges köretek között az egyik legolcsóbb az ázsiai eredetű, Európába a középkorban megérkezett hajdina. Régen hazánkban is igen elterjedt haszonnövény volt, népszerűsége az elmúlt években egészséges tulajdonságai miatt kezd újjáéledni.

    Egyik legfőbb előnye, hogy gabonahelyettesítőként fogyaszthatják a gluténérzékenyek is. De nemcsak köret, hanem akár hús helyett is kitűnő, magas fehérjetartalma miatt a vegetáriánusok és vegánok étrendjében is ott a helye.

    Mivel alacsony a glikémiás indexe a cukorbetegek diétájában is szerepelhet. Nagyon jó étvágyjavító, béltisztító hatása is van, magas vérnyomás ellen és rákmegelőzéshez is ajánlják. A hajdina jellegzetes, sokak által nem kedvelt szagát többszöri átmosással szüntethetjük meg.

    Kétszeres mennyiségű, sós vízben tegyük fel főni, kb. 20 perc alatt elkészül. Köretként fogyaszthatjuk gyakorlatilag bármihez, de tarhonyához való hasonlósága miatt minden olyan étel készítéséhez is felhasználhatjuk, amihez a tarhonyát.

    Szólj hozzá