Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Tényleg függőséget okoz a kávé?

Dátum: 2014-12-22 / Írta: Budai István / Látták: 1000 /

Vajon hányan ébredünk reggelente kávéra gondolva? Hányan vagyunk, akiknek nehezünkre esik elkezdeni a napot, míg nem ittunk kávét? Függőségről lenne szó? Kétségkívül ez az egyik legelterjedtebb hiedelem, ami a kávét övezi. De igaz ez?




  • A kávé koffeint tartalmaz, mely élénkítő hatású izgatószer. Növeli a koncentrációt, javítja a rövid távú memóriát, serkenti az agyi receptorokat. Sokan minden reggel kávéval kezdik a napot, számukra mármár szertartássá vált a reggeli kávé fogyasztása, így egyfajta pszichikai függőség alakulhat ki: bár a szervezetüknek talán nincs is szüksége a koffeinre, egyeseknek szükségük van arra a biztos pontra a nap során, amit egy kávé nyugodt körülmények közötti elfogyasztása jelent.

    Többen akár napi háromszor is fogyasztanak kávét. Náluk nem csak pszichikai függőségről van szó: szervezetük is igényli a kávét és ha nem jutnak megfelelő koffeinmennyiséghez, különböző tünetek jelentkezhetnek, melyeket csak koffeinbevitellel tudnak enyhíteni és megszüntetni. Ilyen tünet például a fejfájás, fáradékonyság és az idegesség.

    Mit tegyünk, ha felismertük, hogy a kávé rabjai lettünk?

    Fokozatosan kevesebbet kell belőle innunk. A koffeinbevitelt egyéb alacsonyabb koffeintartalmú italokkal is biztosíthatjuk szervezetünk számára. A tea is tartalmaz koffeint, és nem elhanyagolható, hogy lényegesen kisebb mennyiségben, mint a kávé. Ezenkívül a tea megszabadít minket a különböző méreganyagoktól, melyekre szervezetünknek semmi szüksége. Nem kell egyik napról a másikra leszoknunk a kávéról: a tartós eredmény eléréséhez fokozatosan csökkentsd a koffeinbevitelt!

    Ne felejtsd el, hogy sokak szervezete nagyon érzékeny és különböző módon reagál koffein hatására! Ha te is rendszeresen fogyasztasz kávét, és néha nálad is jelentkeznek a fent említett hiánytünetek, érdemes megfogadni a tanácsot és csökkenteni a koffeinbevitelt.

    Szólj hozzá