Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Tényleg egészségesebbek a cukorhelyettesítők?

Dátum: 2021-06-10 / Írta: Budai István / Látták: /

Ha próbálsz kevesebb cukrot enni és az édes ízt mással helyettesíteni az étrendedben, jó útra léptél! Viszont azt is tudnod kell, hogy az édesítők és cukorhelyettesítők sokszor kicsit sem kegyesebbek az egészséghez, mint a fehér cukor. Sokféle káros hatásukat ismertük meg az elmúlt időben, pl. az emésztésre, a fogakra, a szívre, a májra és a súlyunkra nézve is.




  • De a fehér cukor is gyulladáskeltő, elhízást okozó, számos krónikus betegséggel, még a rákkal is összefüggésbe hozható. Akkor mitévők legyünk?
    A következőket kell tudnod a különböző cukorhelyettesítőkről!

    Mesterséges édesítőszerek

    (aszpartám, aceszulfám-K, neotán, szacharin, szukralóz)

    Szintetikusan előállított vegyi anyagok, melyekkel a cukor helyett a különböző élelmiszereket és italokat édesítik, hogy az ízlelőbimbóinkat kényeztessék. Teszik mindezt plusz kalóriák nélkül. 200-600-szor édesebbek a cukornál, vagyis már kis mennyiségben is megadják a kíván édességet. Úgy tűnik, meg is van a tökéletes megoldás a fehér cukor végleges száműzésére, igaz? Azért ne ilyen gyorsan!

    Egy nemrégiben készült tanulmány eredménye szerint azoknál a nőknél, akik rendszeresen mesterséges édesítőszereket fogyasztanak, jóval nagyobb a stroke esélye. Más kutatások szerint növelik az elhízás és a cukorbetegség kockázatát. Nagyon trükkösek, hiszen átverik az agyat, hogy azt higgye, cukrot ettünk. Viszont a szervezetünk tudja, hogy valójában nem kapott cukrot, ezért elkezd sóvárogni iránta. Ezenkívül ott van még a pszichés kompenzálás is, ami sokaknál jellemző: ha édesítővel készült desszertet ettél, később megengeded magadnak, hogy megedd azt a csokit, hiszen az előző nassolnivalódban úgysem volt cukor.
    A szakértők nem győzik hangsúlyozni, hogy az édesítőszerektől semmilyen étel és ital nem válik egészségessé. Egy diétás kóla jobb ugyan, mint a cukrot tartalmazó, de sokkal jobb, ha inkább vizet iszol. A mesterséges édesítőszerekkel valamennyivel csökkentheted a napi kalóriabeviteledet, de ha egyébként nem változtatsz az étrendeden, nem mondhatni, hogy az egészséges életmód útjára léptél.

    Természetes, de tápértékkel nem rendelkező cukorhelyettesítők

    (maláta, allulóz, monk fruit, stevia, yacon szirup)

    Az ebbe a kategóriába tartozó cukorhelyettesítőkben közös, hogy alapvetően nincs bennük kalória és mivel növényekből származnak, nem tekinthetők mesterséges édesítőszereknek. Sokan éppen azért választják őket, mert a szintetikus édesítő mégiscsak rosszabbul hangzik, mint egy természetes, legalábbi természetes eredetű cukorhelyettesítő. Ez viszont könnyen csalóka lehet, előfordulhat, hogy többet eszel egy adott édességből, csak mert természetes cukorhelyettesítővel készült. Azt sem szabad elfelejteni, hogy attól, hogy valami természetes eredetű, még nem lesz teljesen természetes. Hacsak nem stevia leveleket szórsz a süteményedre, akkor az általad használt stevia is kémiai feldolgozáson ment keresztül, tehát közel sem tekinthető természetesnek.

    Cukoralkoholok

    (xilit, eritrit)

    A cukoralkoholok természetes forrásokból is kinyerhetők, de előállíthatók laboratóriumi körülmények között is. Azonkívül, hogy édes ízt adnak, sokszor a nedvességet megtartó vagy az állagot megváltoztató tulajdonságuk miatt is használják őket bizonyos élelmiszerekben. A cukoralkoholok legismertebb változatat a xilit, ami olyan ízű, mint a cukor, de nem úgy viselkedik. Nem annyira édes, ezért nagyobb mennyiségre van belőle szükség az azonos édesség eléréshez, mint cukorból, ez pedig azért rossz hír, mert a xilitben van kalória. Az pedig közismert, hogy sokaknál emésztési problémákat okoz.

    Alternatív cukrok

    (agávé, kókuszcukor, méz, juharszirup, melasz)

    Ezek mind cukrok, csak más-más névvel. Márpedig 1 g cukor, az 1 g cukor, bárhogy is nevezzük. A szervezet nem tesz különbséget a fehér cukor, a méz, a barna cukor vagy a melasz között. Egyedül az ízlelőbimbóink számára jelent ez különbséget, az egészségünkre azonban nagyon hasonló hatásaik vannak.

    Fontos különbséget tenni a gyümölcsökben és zöldségekben természetes formában jelenlévő, valamint a hozzáadott, élelmiszerekben és italokban megtalálható cukrok között. Kutatások kimutatták, hogy a hozzáadott cukrok nagy mennyiségben és rendszeresen történő fogyasztása felborítja a bélflóra egyensúlyát, csökkenti a hasznos baktériumok arányát. Ha rendszeresen tömöd a tested cukorral, a szervezetet küzdeni kezd, hogy lépést tartson, ennek eredménye pedig az lesz, hogy a véráramba túl sok cukor kerül. A magas vércukorszint a szervezetnek stresszt jelent. Negatívan hat a szívre, a szemre, az erekre és növeli az anyagcsere problémák kialakulásának esélyét.

    Összefoglalva tehát, a cukorhelyettesítők segíthetnek csökkenteni a cukor- és a kalóriabevitelt. De hogy elkerüld, hogy elhízást és betegségeket okozzanak, a zéró kalóriás cukorhelyettesítőket nem használhatod arra, hogy még több egészségtelen ételt és italt fogyassz. Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a cukor teljes száműzésére semmi szükség nincs. Ha alternatív édesítőt választasz, ami nem adja meg teljesen a cukorfogyasztás élményét, még több cukorra fogsz vágyni, többre, mintha eleve egy kevés igazi cukrot ettél volna. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ha kis mennyiségben megengeded magadnak a cukorfogyasztást, nagy valószínűséggel nem esel majd át a ló túloldalára.

    Szólj hozzá