Az biztos, hogy a testünk 60-70 százaléka vízből áll. Ebből agyunknak 85 százaléka, a tüdőnknek és veséinknek 80 százaléka, de például a bőrünknek is 71 százaléka vízből tevődik össze. Persze mindez függ a kortól, nemtől és fizikai erőnléttől is. A kisgyerekek szervezetének víztartalma magasabb (akár 75 százalékos), mint a felnőtteké.
Öreg korunkra pedig akár 50 százalék alá is csökkenthet ez az arány. Tehát az biztos, hogy a szervezetünk egyik alapvető eleme és felépítője a víz. S hogy ha túl kevés folyadékot viszünk be, akkor felborul a vízháztartásunk és különféle kellemetlen és káros hatások indulhatnak be a testünkben. Ilyen például a vérnyomásesés, vagy a vér nátrium és kálium tartalmának a növekedése. Emiatt érezzük magunkat szomjasnak. Ez tehát már a szervezet egyik vészjelzése, hogy mielőbb cselekedjünk és igyunk valamit. Mindemellett a víz rengeteg alapfunkcióban játszik fontos szerepet a szervezetünkben, mint például hogy hígítja a felvett táplálékot, roppant fontos szállító közeg a testünkben, központi tisztító funkciókat lát el, valamint a hőmérséklet-kiegyenlítésben is döntő szerepe van.
A 2.5 literes napi vízfogyasztás pedig azért ajánlott, mert átlagban éppen ekkora mennyiségű folyadékot választ ki a szervezetünk egy nap leforgása alatt. Ebből körülbelül 1.5 liter a vizelettel távozik, 0.35 liter a légzés során, 0.45 liter az izzadással, míg 0.2 liter pedig a széklettel hagyja el a szervezetünket. Éppen ezért a vízháztartás egyensúlyának a fenntartásához szükséges a napi körülbelül 2.5 liternyi folyadék bevitele. De persze ez nem pusztán a vízzel történik, hiszen az elfogyasztott élelmiszerekben is található víz (kb. 0.7 liter), valamint a szervezet a különféle biokémiai reakciók során is előállít vizet (kb. 0.3 liter). Ehhez mérten szükséges a fennmaradó vízmennyiséget tiszta vízzel pótolnunk. S akkor még nem szóltunk például a környezeti, főként hőmérsékleti körülményekről, vagy ha fokozott fizikai igénybevételnek vagyunk kitéve, hiszen ebben az esetben a több izzadás miatt, több vizet is kell pótolnunk.
Amennyiben pedig nem viszünk be elegendő folyadékot a szervezetünkbe, akkor fáradékonyabbak leszünk, fejfájással küzdünk és jelentősen csökken a koncentráló képességünk is. Sőt, a bőrünkön is látható jelei vannak a vízhiánynak, amitől szárazzá és rugalmatlanná válik. Hogyha pedig hosszabb időn keresztül nagyon alacsony a napi folyadékbevitelünk, tehát még a fél litert sem éri el, akkor a vesekárosodás sem kizárt.
Az ismertetett adatok tükrében tehát erősen ajánlott a napi 2-2.5 literes vízfogyasztás megléte, hiszen jól láthatjuk, hogy mennyire elemi fontosságú a szervezetünk számára a megfelelő vízutánpótlás és a kiegyensúlyozott vízháztartás megléte.