Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Tényleg egészséges a tehéntej?

Dátum: 2014-06-04 / Írta: Budai István / Látták: 1361 /

A tehéntej kérdése az egyik leghangosabban zümmögő darázsfészek napjainkban. Mindazok, akik valamilyen okból állást kívánnak foglalni ezen a téren, érvelnek pro és kontra, cikkünkben inkább csak néhány szempontot kívánunk összefoglalni ebből a vitából, mintsemhogy valóságos pontot tegyünk a végére.




  • A tej élet, erő egészség! – pro érvek

    A régi népi gyógyításban a különféle állatok tejét gyakran használták gyógyításra. Kiváló ellenszere volt a gyomorfekélynek, álmatlanságnak, de a rendetlenkedő vérnyomás normalizálására is hatékony eszköz volt. Az anyatej nélkül maradt csecsemőket, valamint a hosszas betegségben legyengült betegeket a rendkívül tápanyag-gazdag kecske vagy tehéntejjel táplálták. A szamártej és a belőle készült kumisz a mongoloknál ma is a tuberkulózis gyógyításának egyik leghatékonyabb eszköze.

    Nem csak a friss tejet kedvelték a táplálkozásban és gyógyítás terén egyaránt, hanem a belőle készült egyéb termékeket is. Így a nyers vaj, és az aludttej nem csak az egészség, hanem a szépség megőrzésében is nagy szerepet kapott. A vaj nagyszerű bőrtápláló, és -ápoló szer, az aludttej pedig égési sérülések esetén nyújtott enyhülést.

    Az aludttej mint gazdag probiotikum-forrás a bélflóra problémái esetén hatékony gyógyszer (hasmenés és székrekedés esetén is hat), de nyáron nagyszerű szomjoltó, valamint a lázas betegségek esetén is felüdülést nyújt.

    A fehér ital sötét oldala

    Az ellenzők egyik legfontosabb érve az, hogy az emberi szervezet csak néhány éves koráig alkalmas bármiféle anyatej megemésztésére, és hogy az állatvilágban egyetlen fajra sem jellemző, hogy felnőtt egyedek a csecsemőknek való táplálékon élnének. Vélekedésük szerint ennek köszönhető az a tendencia, hogy egyre több a tejérzékeny, illetve tejallergiás egyén.

    Sajnos a tej negatív hatásai közül a legtöbbről nem a tej maga tehet, hanem az ipari körülmények, amelyek között előállítják. A nagyüzemi állattartás körülményei az anyaállatot számtalan kellemetlenségnek teszik ki, ami a tej minőségén is meglátszik. Az összezártság, a kis hely, a friss levegő hiánya, a mozgáshiány, a friss táplálék hiánya miatti stressz, a folyamatos fejés és elletés leterheltsége, a betegségmegelőző antibiotikumos kezelések, a gépesített „gondoskodás” mind-mind megnehezítik az állat életét, így a testében képződő fehér ital is tele van stresszhormonokkal és gyógyszermaradványokkal, miközben vitamin- és tápanyagtartalma egyre alacsonyabb.

    A lefejt tej – különféle egészségügyi és élelmiszeripari előírások miatt – olyan kezeléseken megy át, amely még tovább rontja a minőségét, tovább rombolja a beltartalmát. A hőkezelés, pasztőrözés elpusztítja a megemésztéséhez szükséges enzimeket is, tovább növelve a fogyasztói körében az emésztési problémákat a tejfogyasztáshoz kapcsolódóan.

     

    Szólj hozzá