Most eloszlatunk néhány olyan gyakori tévhitet, amivel biztosan te is találkoztál már az olívaolajjal kapcsolatban!
1. tévhit
Az igazi olívaolaj élénk zöld és nem opálos.
Tény:
A minőségi olívaolajoknak sokféle a színük. Lehetnek halvány sárgák és akár sötét zöldek is, de éppen így lehetnek teljesen áttetszők és opálosakak. Valójában az olaj kinézete semmit nem árul el a minőségéről. Mind a színt, mind pedig a tisztaságot az olívabogyó fajtája, az időjárási körülmények, a szüret ideje és számos más tényező befolyásolja. Mivel sokan a külseje alapján ítélik meg az olajokat, gyakori, hogy kék pohárból kóstoltatják őket, nehogy az előítéletek alapján mondjanak az olajról véleményt.
2. tévhit:
Extra szűz olívaolajjal főzni kevésbé egészséges, sőt veszélyes is lehet.
Tény:
Az olívaolajat főzéshez használni egyáltalán nem egészségtelen és nem veszélyes dolog. Egy nemrégiben megjelent tanulmány éppen ennek az ellenkezőjét állítja: hő hatására az egészséges fenolok (antioxidánsok) átkerülnek az olajból az ételbe. Az olívaolajjal való sütés ellen sokszor azt hozzák fel, hogy nagyon alacsony a füstpontja (extra szűz változatnál 175-210 Celsius-fok, más olívaolajoknál 200-240 fok). De ez se tántorítson el, hiszen a füstpontot sütésnél csak a lehető legritkább esetben éri el az olaj. Valójában az olíva az egyik legstabilabb olaj a hőhatások tekintetében. Ha a séfek mégsem használják, annak valószínűleg az az oka, hogy olcsóbb alternatívát keresnek helyette. Az olívaolajat ráadásul 4-5-ször is újra felhasználhatod sütéshez.
3. tévhit:
Az olívaolaj annál jobb, minél érettebb.
Tény:
Ez nem igaz, ezért eszedbe se jusson 10 évig tárolgatni az olajat, hátha jobb lesz a minősége. Az olívaolajnak is van szavatossági ideje, általában 2 év bontatlan üveg esetén. Ha viszont már kinyitottad, néhány hónapnál tovább nem őrzi meg minőségét. Hűtőbe ne tedd, az túl hideg neki. Hűvös és sötét helyen viszont frissen tarthatod.
4. tévhit:
A “light” olívaolaj egészségesebb.
Tény:
Biztosan találkoztál már “light” feliratú olívaolajjal, ez azonban csak marketingfogás. Minden olívaolaj egyformán 120 kalóriát tartalmaz kanalanként, ezen pedig a “light” megjelölés sem fog változtatni. Ha ilyen feliratot olvasol a palackon, valószínűleg nem a legjobb minőségű olívaolajjal van dolgod. Válaszd inkább az extra szűz változatot.
5. tévhit:
A legfinomabb olívaolajok Olaszországból származnak.
Tény:
Sokan kötik össze az olívaolajat Olaszországgal és az olasz konyhával. De az olaj minősége nem azon múlik, hogy melyik országban készítették, hanem a termesztés és a készítés módján. Olaszország valójában csak a harmadik legnagyobb olívaolaj előállító ország. Az első helyen Spanyolország áll, a második pedig Görögország. Számos arab ország is állít elő nagy mennyiségben olívaolajat, pl. Tunézia, Marokkó és Egyiptom. Ennek legfőbb oka, hogy az olívaolaj nem kizárólag a mediterrán konyha sajátja, hanem az arab gasztronómiának is ősidők óta szerves része. A világ minden táján különböző ízű olívaolajokat állítanak elő, hiszen mindenütt más az éghajlat, eltérőek a helyi adottságok és a feldolgozási technikák is.
6. tévhit:
A kesernyés íz arra utal, hogy az olívaolaj megromlott.
Tény:
Valójában a kesernyésség inkább azt mutatja, hogy kiváló minőségű és különleges ízű olívaolajat kóstolsz éppen. Az olajoknak sokféle ízvilága lehet, pl. diós, vajas, borsos, fás, de vannak olyan olívaolajok, melyeket különböző hozzávalókkal, pl. narancshéjjal ízesítenek, ezeket elsősorban desszertekhez használják.
7. tévhit:
Az olívaolaj egészséges zsír, ezért bármennyit lehet fogyasztani belőle.
Tény:
Az olívaolajat a telítetlen zsírok közé sorolják, koleszterinszintet és gyulladásokat csökkentő hatást tulajdonítanak neki. Ha ez így is van, kémiai összetételét tekintve az olívaolaj zsiradék, grammonként 9 kalóriát tartalmaz. 1 evőkanálnyi olívaolajban 120 kalória van, tehát akár főzöl vele, akár salátára teszed, óvatos légy az adagokkal!
8. tévhit:
Csakis az extra szűz olívaolaj egészséges.
Tény:
Minden olívaolaj telítetlen zsírsavakból áll, melyek hasznosak a szervezet számára. Való igaz, hogy az extra szűz olajokban megmaradnak az antioxidánsok, de ettől még a nem extra szűz változatok jóval több hasznos zsírt tartalmaznak, mint bármely más olaj.