Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Szezonális alapanyagok: Május

Dátum: 2020-05-29 / Írta: Budai István / Látták: 38 /

A természet erre a hónapra már minden erejét összeszedve életre kelt. Lombos fák, virágzó növények és egyre több friss alapanyag örvendeztet meg minket a tavasz utolsó hónapjában. A befőzés szezonja is májusban indul, elő a fakanalakkal!




  • Zöldségek

    1. Fejes saláta

    Talán akkor érezzük meg először igazán a tavasz és a koranyár ízét, mikor az ebéd mellé a saláta is az asztalra kerül. A fejes saláta nagyon sok A-vitamint tartalmaz, ezért jót tesz a szemnek és a bőrnek is. Sok benne a kálium, aminek az egészséges keringés szempontjából fontos szerepe van, és nagyon jó méregtelenítő, aminek az új évszak kezdetén nagy hasznát vehetjük.

    2. Spárga

    Nem a legolcsóbb zöldség, de ha tehetjük, egyszer-egyszer vásároljunk és főzzünk belőle! Kalória- és zsírszegény, viszont nagyon sok rost és értékes tápanyag található benne. Ideális fogyókúrás zöldség. Természetes vízhajtó, bőségesen találhatók benne antioxidánsok, valamint E-vitamin is. Hormonális hatásai is vannak, férfiak esetében a tesztoszteron, nőknél az ösztrogén szintjét növeli.

    3. Rukkola

    A saláta-paletta egyik kiváló tagja a rukkola, más néven borsmustár. Alapvetően mediterrán növény, de elterjedését nagyban segíti, hogy akár cserépben is termeszthetjük konyhai fűszernövényként. A zsíros, nehéz ételek mellé kifejezetten ajánlott, hiszen segíti az emésztést, de jó hatással van a koleszterin- és a vércukorszintre is. Jót tesz a tüdőnek, de általánosan is nagyon jó tápanyagforrás mindenkinek.

    4. Vöröshagyma

    Nincs háziasszony, akinek a konyhájában ne kapna állandó szerepet a vöröshagyma. Leginkább az ételekből nélkülözhetetlen íze és illata miatt fogyasztjuk, pedig egészségünkre nézve is igen sok előnye van. Vitaminok és sejtvédő antioxidánsok gazdag forrása ez a zöldség, segít a vércukorszint szabályozásában, sok rostot tartalmaz, jótékony hatásaira akkor is számíthatunk, ha a koleszterinszintet szeretnénk csökkenteni. Azoknak a pároknak pedig kifejezetten ajánlott, akik gyermeket szeretnének, hiszen a hagyma növeli a spermiumok mennyiségét és mozgékonyságát.

    5. Újhagyma

    Igazi A-vitamin bomba, ezzel pedig fontos támogatója szemünk egészségének. Fontos forrása a K-vitaminnak is, melynek a véralvadásban és a porcképzésben is nélkülözhetetlen szerepe van. Bár az újhagymával főzni is lehet, használjuk ki, hogy nyersen talán még finomabb! Így nyerhetjük ki belőle a legtöbb tápanyagot.

    6. Zöldborsó

    Levesek, rakott ételek, saláták, köretek kedvelt alapanyaga a zöldborsó, amit még a gyerekek is szívesen esznek. A zsenge zöldborsó zöldséget meghazudtolóan édes, miközben olyan krónikus betegségekkel szemben is képes növelni ellenállóképességünket, mint a szívbetegség vagy a rák. Sok benne a rost és a fehérje, kitűnő a fogyókúrás étrendbe
    is.

    Gyümölcsök

    1. Cseresznye

    A korai fajták már májusban mosolyognak ránk a fákról. Ha szedni nincs is lehetőségünk, a piacon ne hagyjuk ki ezt a finom gyümölcsöt, ami igazán egészséges nassolnivaló. Legértékesebb tápanyagai a C-vitamin, a rostok és a kálium, de jelentős mennyiségben található benne B-vitamin, magnézium és réz is. Gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatóanyagaival krónikus betegségekkel szemben nyújt védelmet. Együnk belőle sokat, hogy a stresszt is jobban viseljük!

    2. Eper

    Az egyik legnépszerűbb gyümölcsünk, amiből sosem lehet eleget venni. Mégis jobb, ha határt szabsz magadnak a vásárlásban, mert az eper csak rövid ideig tartható el, így jobb, ha egyszerre csak kis mennyiséget veszel belőle, de gyakran vásárolod. A kora nyári süteményeinkből nem hiányozhat és lekvárt is érdemes készíteni belőle, de eszegessük nyersen is, hogy tápanyagaihoz a legtermészetesebb formában juthassunk hozzá. Az eper nagyon jó rostforrás, tele van C-vitaminnal és folsavat is bőségesen tartalmaz.

    3. Meggy

    Talán valamivel kevesebb rajongója van, mint mézédes rokonának, a cseresznyének, a meggyszezont vétek lenne kihagyni a diétánkból! Sötétpiros héja rengeteg antioxidánst rejt, melyek javítják a keringést, támogatják az idegrendszer működését és fokozzák a rákkal szembeni védettségünket. Asztma és légúti betegségek esetén még inkább ajánlott a meggy, hiszen gyulladáscsökkentő összetevői enyhítik e betegségek tüneteit. Edd nyersen, süss belőle pitét vagy tedd el befőttként a vitaminhiányos téli időszakra.

    4. Fekete ribizli

    Kevésbé ismert, mint a piros színű változata, pedig hazánkban bőségesen terem. Ha eddig nem ragadta meg a tekintetünket az zöldségesnél, akkor ideje ezen változtatni. A fekete ribizli ugyanis az egyik legjobb C-vitamin forrásunk lehet, ezenkívül antioxidáns tartalma már önmagában meggyőző érvként szól mellette. Rákellenes hatásai mellett nemrég fény derült rá, hogy az időskori demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét is képes nagyban csökkenteni.

    Szólj hozzá