Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Szerencsét hozó szilveszteri falatok

Dátum: 2018-12-28 / Írta: Budai István / Látták: 13296 /

A szilvesztert sokféle babona övezi a hazai gasztronómiában is. A népi hiedelmek szerint az óév hátrahagyásakor és az újévbe való belépéskor olyan ételeket kell enni, amik szerencsét hoznak, ezért kerül ilyenkor az asztalra a malac és a lencse már évszázadok óta. Most összegyűjtöttük a magyar néphagyományok szerint szerencsét hozó ételeket és bónuszként mutatunk néhány receptet is, hogy ne maradj ötlet nélkül az év legfontosabb éjszakájára!




  • Szilveszteri malac

    Több magyarázat is létezik arra nézve, hogy miért lett a malac a szilveszter ikonikus étele. Egyes helyeken úgy tartják, hogy orrával előre túr, azaz a jövőbe mutat és előtúrja szerencsénket a földből. Másutt a hízott malac a bőség, a jólét jelképe, ami egyértelműen jó ómen, ha az új esztendőre hasonlókat kívánunk magunknak is. Nálunk a malacsültet sokan virslivel, hurkával vagy kolbásszal helyettesítik, de ugyanazt a jelentéstartalmát kapcsolják hozzá. Aki biztosra akar menni, az nem érheti be ennyivel, hiszen az eredeti hagyomány szerint csak a csülök, a köröm és a malac farka hordozza a szerencsét. Éppen ezért szilveszterre még mindig sok helyen szokás kocsonyát főzni, ami sertésből készülvén szintén tartalmazza a jövő évi szerencse hozzávalóit.

    Figyelem! Bár a szilveszterhez kapcsoljuk, valójában a malacsült és más, sertésből készült étel (pl. kocsonya)újévi fogások, melyek éjfél előtt nem kerülhetnek az asztalra, különben elviszik a szerencsénket!

    Pogácsa

    Valószínűleg praktikus okokból lett a magyar szilveszterek elengedhetetlen szereplője a pogácsa, hiszen remekül felszívja az alkoholt. De a hagyományokhoz is kapcsolódhatunk vele, ha egyik darabba egy pénzérmét sütünk. Aki rátalál, annak lesz a legnagyobb szerencséje az új esztendőben! Ám csak akkor, ha mindez még éjfél előtt megtörténik, különben a szerencséből balszerencse válik!

    Rétes

    Dédanyáink és szépanyáink erejükkel és idejükkel nem spórolva nyújtották a rétest szilveszterre abban a hitben, hogy minél hosszabbra nyújtják, annál hosszabb lesz az élet és a boldogság is. A töltelékkel sem fukarkodtak, hiszen a jól megtömött rétes is a bőség jelentését hordozta magában.

    Lencse

    Amint beköszönt az új esztendő, akár már az éjféli koccintás után előkerülhetnek a különböző hüvelyesek, melyek közül nálunk a lencse mondható a leginkább hagyományosnak. A lencsés hús, a lencse főzelék vagy leves jellegzetes ételek január 1-jén. Az apró szemek a pénzérméket szimbolizálják, ezért minél többet eszünk belőle, annál vastagabb lesz a pénztárcánk a jövő évben.

    Tiltólistás ételek

    Bár a világ számos pontján ezzel nem értenének egyet, a magyar hagyományok szerint szilveszterkor tilos szárnyast, vadat és halat enni. A magyarázat pedig a következő: a szárnyas elkaparja a szerencsénket, a vad elfut, a hal pedig elúszik vele. Ám a gasztronómia változásával egyre több kerül ezekből a húsféleségekből is az asztalra, és hogy szilveszterkor se kelljen mellőznünk őket, természetesen megszülettek a megfelelő magyarázatok is, melyek feloldják a tiltást. Ahogyan sok országban, úgy nálunk is egyre többen vallják, hogy igenis helyük van a szilveszteri menüben, hiszen a vad elfut a problémáinkkal, a hal elúszik velük, a szárnyas pedig elkaparja őket. Nem beszélve arról, hogy a hal pikkelyei szimbolizálhatják a jólétet is, pl. legyen annyi pénzünk, amennyi pikkelye a szilveszteri halnak van – ez régebben azokon a helyeken volt szokásban, ahol folyók partján élve sokan a halászatból tartották fenn magukat.

    Amit szintén tilos: mindent felfalni! Ha úgy lépünk át az új esztendőbe, hogy az utolsó maradékot is elpusztítottuk, ez a hiány fogja végig kísérni a következő évünket. Ezért minden fogásból tegyünk félre egy jelképes adagot, hogy bebiztosítsuk magunkat!
    Nézzük, mivel készülj, ha nem szeretnéd már előre elrontani a következő évet sem a magad, sem a vendégeid számára! Következzen néhány finom recept szilveszter éjszakára!

    Gyömbéres csülök

    A csülök gyömbérrel való párosítása nem mondható szokványosnak a magyar konyhában, de érdemes kipróbálni, mert fantasztikus kettőst fognak alkotni! Ráadásul a gyömbér arról is gondoskodik, hogy a nehéz étel megemésztése ne okozzon problémát.

    Hozzávalók:

    1. 1 kicsontozott csülök
    2. 1 dl tejföl
    3. 1 kiskanál őrölt gyömbér
    4. 1 fej vöröshagyma
    5. 1 gerezd fokhagyma
    6. 2 evőkanál liszt
    7. 4 evőkanál étolaj
    8. fél citrom leve
    9. 1 csokor petrezselyem
    10. bors

    Elkészítés:
    A sertéscsülköt felkockázzuk. A vöröshagymát és fokhagymát pépesre reszeljük, és olajon megpirítjuk, majd megpirítjuk benne a csülköt is. Fűszerezzük, majd felengedjük annyi vízzel, hogy hígabb pörkölt állagot kapjunk. Főzzük addig, míg a hús jól megpuhul. A tejfölt elkeverjük a liszttel, a citromlével, a maradék gyömbérrel és petrezselyemmel. Felöntjük vele a húst és összeforraljuk. Köretként rizst vagy sült burgonyát tálalhatunk hozzá.

    Lencsés-káposztás egytálétel

    Ebédre vagy vacsorára is kitűnő ez a laktató fogás, ami ráadásul sok egészséges zöldséget is tartalmaz.

    Hozzávalók:

    1. 80 dkg sertéscomb (készülhet ugyanennyi csirkemellből is)
    2. 80 dkg kelkáposzta
    3. 2-3 szál halványító zeller
    4. 25 dkg főtt lencse
    5. 3 sárgarépa
    6. 1 vöröshagyma
    7. főzőtejszín
    8. húsleves alaplé
    9. bors

    Elkészítés:
    A kelkáposztát csíkokra vágjuk, forrásban lévő vízbe tesszük. Az újraforrástól számítva 4-5 percig főzzük, majd leszűrjük. A húst felkockázzuk, forró olajon pirosra sütjük, majd kivesszük az olajból. Vágjuk kockára a vöröshagymát, a sárgarépát, a zellert, majd pirítsuk át őket a hús olajában. Tegyük vissza a húst, fűszerezzük, adjuk hozzá a kelkáposztát és a főtt lencsét. Öntsük fel annyi alaplével, hogy majdnem teljesen ellepje. Mikor minden hozzávaló puhára főtt, keverjük hozzá a tejszínt.

    Túrós-sajtos pogácsa

    A legjobb kísérője lesz a szilveszteri bulinak ez a könnyű, mégis lenyűgözően finom pogácsa. Készülj, mert nem fogsz tudni eleget sütni belőle!

    Hozzávalók:

    1. 500 g finomliszt
    2. 500 g túró
    3. 100 g margarin
    4. 30 g élesztő
    5. 180 g trappista sajt
    6. 1 tojás
    7. 1,5 evőkanál só

    Elkészítés:
    A lisztet szitáljuk át egy nagy tálba. Adjuk hozzá a sót, morzsoljuk bele az élesztőt és a túrót. A vajat kissé olvasszuk fel, és így adjuk hozzá. Gyúrjuk össze, majd lefedve tegyük a hűtőbe legalább 3 órára vagy egy éjszakára. A legjobb, ha pihentetés közben még egyszer átgyúrjuk!
    Miután kivettük a hűtőből, kilisztezett gyúródeszkán fél centi vastagra nyújtjuk. Duplán hajtsuk, hogy a tészta leveles legyen. Ezután adjunk neki még fél órát a hűtőben.
    Gyúrjuk át újra és 1 centi vastagra, téglalap alakúra nyújtsuk. Szaggasunk belőle kisebb méretű pogácsákat. Sütőpapírral bélelt tepsiben 30 percig hagyjuk kelni, a tetejét felvert tojással kenjük meg és reszeljünk rá sajtot. 200 fokra előmelegített sütőben 30-35 perc alatt elkészül.

    Szólj hozzá