Egy túlzsúfolt fagyasztó semmilyen szempontból nem alkalmas a funkciójának betöltésére. Az ételeket nem tudjuk benne megfelelő módon tárolni és felhasználni sem.
Az ételek lefagyasztásának aranyszabálya
1. Fagyási sérülés megelőzése
2. Nedvességtartalom megőrzése
3. Megelőzni, hogy az ételek átvegyék egymás szagát
4. A rendelkezésre álló helyet okosan kihasználni
5. Megfelelően végezni a kiolvasztást
Mindez könnyedén végrehajtható, ha megfelelően csomagoljuk és tároljuk az ételeket a fagyasztóban. Így csináld:
- A fagyasztó tasakokból szorítsd ki a levegőt!
- A húsokat és a pékárukat saját csomagolásukon kívül lásd el egy réteg alufóliával is, majd ezután tedd műanyag tasakba!
- Hogy elkerüljük a baktériumok növekedését, a lehető leghamarabb tegyük az élelmiszert a fagyasztóba! Használjunk kis tárolóedényeket, maximum 4 litereseket. Az étel vastagsága a dobozon belül ne legyen több 3 cm-nél!
- A forró ételeket hűtsük le gyorsan, mielőtt a fagyasztóba tesszük őket! Tegyük jeges vízbe az edényt, hogy minél hamarabb lehűljön.
Címkézzük a fagyasztott ételeket! Írjuk fel a fagyasztás pontos dátumát és azt is, hogy mi van a dobozban! - A szobahőmérsékleten való kiolvasztás csak egyes ételeknél működik, pl. a kenyérféléknél. Az összes többi élelmiszert a fagyasztóból kivéve tegyük a hűtőbe vagy használjuk a mikró olvasztó funkcióját.
- A fagyasztott élelmiszereket próbáljuk meg 2-3 hónapon belül felhasználni.
- A kemény- és félkemény sajtok fagyasztás után nem nyerik vissza tökéletesen eredeti állagukat. Keményebbek lesznek, morzsálódni fognak, ezért legjobb, ha főzéshez, sütéshez használjuk fel őket, ahol egyébként is összeolvadnának.
- A zöldségek magas víztartalmúak, ezért fagyasztás után kiolvasztva őket nem lesznek roppanósak. Olyan ételekhez használjuk őket, melyekben nem számít, ha a zöldségek puhábbak, pépesebbek.
- Ha áramszünet fordulna elő, tartsd zárva a fagyasztó ajtaját! Ha így teszel, a benne tárolt élelmiszereidnek 1-2 napig sem lesz semmi bajuk!