Rizsnek a perjések családjába tartozó növények egy csoportjának termését nevezzük, amelynek körülbelül 40.000-féle típusa van. Őshazája Délkelet-Ázsia, de meglehetősen elterjedt a világon. Ez az óriási változatosság alapvetően három csoportra osztható: a hosszú, a közepes és a kerek szemű rizsfajták csoportjára.
A rizs színei
A barna rizs abban különbözik a fehértől, hogy hántolás után rajta hagyják az ún. ezüsthártyát, amely a pelyva alatt elhelyezkedő korpa és csíra. Emiatt élettanilag sokkal tartalmasabb a fehér rizsnél, amelyet „tökéletesen” hántolnak. Magas rosttartalma kedvez a belek mozgásának, ásványi anyag tartalma és B-vitamin tartalma figyelemre méltó.
Az opálrizs speciális termék, melyet a hántolás előtt felgőzölnek. Így a héjban található íz- és tápanyagok egy része a szembe kerül, amelyet aztán teljesen lehántolnak. Így a szemek színe eredetileg barnás, de a főtt változat már fehér lesz.
A fehér rizsek között találunk fényezettet és fényezetlent is. A csiszolással hámozott szemek selymes fényét utólag hozzáadott bevonat adja, amely leggyakrabban talkumból és glükózszirupból áll.
A rizs formája
A hosszú szemű rizsből kevesebb keményítő fő ki, mint a többi változatból, ezért a szemek keményebbek, pergősebbek. Ezek a köretnek való fajták.
A gömbölyű szemű rizs puhábbra fő, a kifőtt keményítő miatt hajlamosabb összetapadni. Ezeket eszik a „nagy rizsevő” nemzetek, hiszen ez gombócnak, pálcikával enni alkalmasabb.
A közepes szemű fajtákat hívják rizottó rizsnek, ezek nyákosra főnek, mégis kemények maradnak hosszabb főzési idő után is.
Különleges rizsfajták
Az illatos rizsek közé tartozó Basmatit tartják a világ legmagasabb minőségű rizsfajtájának. Hosszú, keskeny szemei kellemes aromát hordoznak.
Egy másik jellegzetes illatú rizsfajta a jázmin rizs, amely megfőtt állapotban a jázminéhoz hasonló illatot párolog.
A színes rizsfajták jellegzetes képviselője a himalájai vörös rizs. Hosszúkás szemeit tovább kell főzni, mint a fehér rizst, hiszen nagyobb a korpatartalma. Gyógyhatását 800 éve felismerték.
A kínai fekete rizs rövid szemű, magas glükóztartalmú fajta, amelyet főleg édességek készítésére használnak fel.