Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Óvatosan a szaloncukorral! Mindig olvassuk el mit veszünk!

Dátum: 2019-12-11 / Írta: Budai István / Látták: 181 /

Karácsony nincs szaloncukor nélkül, főleg azokban a háztartásokban, ahol kisgyerekek is vannak. Egy jó adag megy belőle a fára, egy másik pedig egy tálba, amiből szabadon lehet “garázdálkodni”.




  • Az átlagos magyar családok minden évben költenek szaloncukorra, de lehetőség szerint minél kevesebbet. Viszont, ha a szaloncukrot nem csak dísznek szánjuk, hanem meg is esszük, akkor nem érdemes spórolni rajta, mert az olcsó szaloncukor összetevői között nem sok egészségeset találunk.

    Sőt, a nem minőségi szaloncukrokat kifejezetten ártalmas hozzávalókból készítik, mint a különféle aromák, a transzzsírsavak, a rengeteg cukor és az E102 jelölésű összetevő. A boltokban ömlesztve kapható, kimérős szaloncukrok nagyobb eséllyel tartalmazzák ezeket az egészségre nézve veszélyes anyagokat. Magas transzzsírsav tartalmuk a szív- és az érrendszer számára egészségtelen, márpedig ez az összetevő nemcsak magában a cukorkában, de a bevonatában is magas arányban megtalálható. A bevonómassza finom csokoládénak tűnik, ám jóval valószínűbb, hogy elenyésző benne a valódi kakaó mennyisége, leginkább a transzzsírsav az, ami alkotja.

    Fontos odafigyelni arra, hogy a címkén epres vagy eper ízű, kókuszos vagy kókusz ízű stb. felirat szerepel-e. Az “ízű” szaloncukrokban ugyanis nem található gyümölcs semmilyen formában, a gyártókat erre nem is kötelezi semmilyen jogszabály. Ezzel szemben az epres, kókuszos felirat sejtetni engedi, hogy kevesebb bennük az aroma és az ízfokozók mennyisége.

    Az E102 megjelölésű összetevőt a szomszédos Ausztriában és már Norvégiában is betiltották. Nálunk az élelmiszerek színezéséhez használják ezt a mesterséges anyagot, melynek egészségre gyakorolt káros hatásai közül bizonyított, hogy légúti allerigás reakciókat és hiperaktivitást is okozhat.

    Hogyan vásároljunk szaloncukrot?

    Az első és legfontosabb, hogy olvassuk el az összetevőit, ugyanúgy, mint bármilyen más élelmiszer esetében. Ez azonban csak azoknál a szaloncukroknál kivitelezhető, melyeket nem ömlesztve, hanem dobozban árulnak. Ezért mindig dobozosat vásároljunk, ha a szaloncukrot meg is esszük. Figyeljünk a cukortartalomra, csokoládés bevonat esetén a kakótartalomra, illetve az aromák, ízfokozók és E-jelű összetevőkre, hogy ezekből minél kevesebbet tartalmazzon.

    Van azonban még jobb megoldás, ha nem vásároljuk, hanem magunk készítjük el a szaloncukrot! Ez jóval olcsóbb is, mintha minőségi, dobozos cukrot vennénk, és biztosak lehetünk benne, hogy csakis azt fogja tartalmazni, ami mi beleteszünk. Az otthon elkészíthető, egészséges verzióknak pedig szerencsére se szeri, se száma!

    Szólj hozzá