Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Olívaolajjal a rák ellen

Dátum: 2014-05-29 / Írta: Budai István / Látták: 843 /

Aki járt már dél-európai országokban, mint Olaszország, Görögország, Spanyolország, volt alkalma megismerkedni az olívabogyókból kizárólag mechanikai eszközökkel készülő, hidegen sajtolt, extraszűz olívaolajjal. Ez az olaj nem csak finom, hanem számos jó tulajdonságot is tulajdonítanak neki: az étkezésen túl kiválóan alkalmas bőr- és hajápolásra is.




  • Miért extraszűz?

    Az olívaolajnak, mint számos étkezési olajnak, többféle különböző változata létezik, úgy mint finomított, extraszűz és az ún. sansa. Az extra szűz olaj a legmagasabb minőségű, készítéséhez kizárólag kiváló minőségű és hibátlan bogyókat használnak. A szűz olajak kissé alacsonyabb vagy vegyes minőségű bogyókból készülnek. A szűz és extra szűz olajak kizárólag sajtolás útján készülnek, bármiféle adalékanyag hozzáadása nélkül.

    A sansa a hidegen sajtolás után megmaradt olajpogácsákból vegyi úton kinyert maradék olaj, amelyet az illat és íztulajdonságai javítása érdekében, szintén vegyi úton finomítanak.

    Az olívaolaj, mint étel kifejezetten egészséges, sőt gyógyhatást is tulajdonítanak neki, de csak az adalékanyagmentes változatoknak. Gazdag beltartalmát nem érdemes főzéssel tönkretenni, a sütéskor, túlhevülés esetén pedig kifejezetten káros anyagok is keletkezhetnek benne (oxidáció).

    Hogyan segít a rákon?

    Az olívaolaj kétféleképpen is segíthet a rákos megbetegedések viszonylatában. Egyrészt, antioxidáns-tartalma segít meggátolni a szabadgyökök keletkezését, így rendszeres fogyasztása megakadályozza a rák kialakulását.

    A szabadgyökök olyan molekulák, amelyek nagyon könnyen lépnek reakcióba más, a környezetükben elhelyezkedő molekulákkal, így nagy mértékben károsítják az emberi test sejtjeit, függetlenül attól, hogy fehérjékről, lipidekről, szénhidrátokról vagy DNS-ekről van szó. A szabadgyökök képződése természetes az emberi szervezetben, de környezeti ártalmak annyira felfokozhatják a keletkezés tempóját, hogy az betegséggé fajulhat (pl. rák). Az antioxidánsok ellensúlyozzák a szabadgyökök keletkezését.

    A kizárólag mechanikai úton sajtolt extraszűz olívaolaj bővelkedik ún. fitokemikáliákban, telítetlen zsírsavakban, illetve olyan összetett fenolokban, amelyek az orvosi megfigyelések során drasztikusan csökkentették a szervezetben jelen levő HER2 elnevezésű gén mennyiségét (ezekről már korábban kiderült, hogy részt vesznek a mellrák kialakulásában).

    Az olívaolaj kitűnő összetevőinek hatásait a Katalán Onkológiai Intézet kutatói vizsgálták, eredményeik publikálásakor azonban felhívták a figyelmet arra, hogy otthoni körülmények között nem lehet kiváltani ezt a hatást, ugyanis lehetetlen olyan koncentrációban fogyasztani ezeket, hogy azok valóban hatásosak legyenek.

     

    Szólj hozzá