Víz
Sok esetben a legegyszerűbb, ha rögtön a vízért nyúlsz és ezzel higítod az elsózott leveseket, szószokat. Kezdd kis mennyiséggel, majd kóstolgass és ha még mindig sósnak érzed, adj hozzá még több vizet. Ha hideg vizet használsz, utána lehet, hogy újra fel kell forralnod az ételt és szükség lehet a többi fűszer pótlására is. Víz helyett használhatsz sótlan alaplevet is.
Savak
Ecet, citromlé, bor – bármit is választasz, a sav segít elfedni a túl sós ízt. Főleg az elsózott halnak és burgonyának tesz jót, hiszen a savas ízek ezekhez kiválóan passzolnak. A sav hatékonysága abban rejlik, hogy átveszi a vezető szerepet a sótól, ezért az lesz a hangsúlyos az ételben.
Édes íz
Az édessel is varilvariálhatsz, ha túl sós lett az ételed. Használj mézet, juharszirupot vagy egyszerűen kristálycukrot, hogy új karaktert adj az ételnek. Az édes-sós párosítás jól működik, remélhetőleg nálad is beválik!
Adj tömeget az ételnek
Tégy bele extra adag zöldséget, tésztát, rizst, hogy tartalmasabb, sűrűbb legyen. Így a só már nem is lesz bele túl sok! Bár lehet, hogy eredetileg kisebb mennyiségű ételt terveztél készíteni, de még mindig jobb így, mintha az egészet kidobhattad volna.
Krémesítsd
Ha passzol az ételedhez, használj krémes összetevőket, mint pl. a tej, a vaj, a tejföl vagy a tejszín, de ha az ízvilághoz inkább az illik, tegyél bele paradicsomszószt.
Öblítsd le
Ha még időben észreveszed, hogy túlsóztad a húst vagy a zöldséget, mosd le! Ezzel persze lejön róla a fűszerezés is, de azt pótolhatod, az ételt pedig megmentheted.
Extra tipp: A só kiadagolását sose az étel felett végezd! Elég egy pillanat, hogy a kezedből máris az ételbe kerüljön a kelleténél jóval több só. Figyelj a többi összetevőjére is, hiszen ha azok között van olyan, amelyik már eleve sós, ahhoz kell igazítanod a többi alapanyag fűszerezését.