Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Mit használjunk cukor helyett?

Dátum: 2020-04-15 / Írta: Budai István / Látták: 157 /

A cukor az az összetevő, amit talán a legnehezebb elkerülni a mindennapi étrendünkben. Benne van nemcsak az édességekben, de az italokban és sok olyan élelmiszerben is, amiről nem is gondolnánk. Márpedig érdemes kiiktatni az életünkből, amennyire csak tudjuk, hiszen függőséget, elhízást, szívbetegséget, cukorbetegséget és akár rákot is okozhat. De hogy mivel tudnánk helyettesíteni, az még mindig nehéz kérdés. Most segítünk közelebb kerülni a megoldáshoz!




  • 1. Méz

    Talán az első, ami a cukorhelyettesítők közül az eszünkbe jut. Természetes és hagyományos édesítő, melyet a világon a legrégebb óta használnak az édes íz eléréshez.

    Előnye:

    Természetes orvosságként is ősidők óta használják. Közismertek jótékony hatásai a fertőzések és gyulladások ellen, valamint az immunrendszer erősítésében. Használhatjuk ételek, italok édesítéséhez, és nagy előnye, hogy sütéshez is alkalmas.

    Hátránya:

    Értékes tulajdonságai ellenére sajnos mégsem nevezhetjük tökéletes cukorhelyettesítőnek, mivel nagyon sok kalóriát tartalmaz. 100 g virágmézben kb. 310 kalória van, közel ugyanannyi, mint 100 g fehér cukorban. Ráadásul spórolni sem lehet vele, hiszen magas víztartalma miatt 100 g méz nem annyira édes, mint ugyanennyi cukor. Viszont a vércukorszintre ugyanolyan hatása van, ezért azoknak a cukorbetegeknek, akik megfelelő helyettesítőt keresnek a cukorra, nem ajánlott a méz.

    2. Stevia

    A szteviozid olyan cukorhelyettesítő, melyet a Dél-Amerikában őshonos jázminpakóca, azaz Stevia rebaudiana nevezetű növényből vonnak ki. Élelmiszer-adalékanyagként az EU 2011-ben adott engedélyt az alkalmazására.

    Előnye:

    Nem tartalmaz kalóriát, ezért nem hízhatunk el tőle, és nem árt a fogaknak sem. Mivel a vércukorszintet sem emeli meg, cukorbetegek számára az egyik legjobb választás, annál is inkább, mert sütni is kiválóan lehet vele! Por és folyadék állagban is megvásárolhatjuk attól függően, hogy ételbe vagy italba szeretnénk tenni.

    Hátránya:

    A steviát tartalmazó élelmiszerekben a stevia egy kémiai kivonat (E960) formájában van jelen. Ebben a formában pedig semmilyen tápanyagot nem tartalmaz. Ugyan jóval édesebb – 300-400-szor, mint a cukor, ezért kevesebb is elég belőle, de keserű utóíze van.

    3. Agávé szirup

    Az agávé szirup vagy nektár a mexikói agávé növény nedvéből készül. Íze és színe leginkább olyan, mint a mézé, de annál hígabb az állaga.

    Előnye:

    Vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz. Nagyon jól oldódik úgy ételekben, mint italokban és vegánok számára is ideális cukorhelyettesítő.

    Hátránya:

    Talán a legegészségtelenebb választás valamennyi cukorhelyettesítő közül. Nagyjából ugyanannyi kalóriát tartalmaz, mint a méz, 85%-ban fruktózból áll, ez pedig jóval nagyobb arány, mint a fehér cukor esetében. A fruktóz elhízást és komoly betegségeket képes okozni, ezért az agávé nektár egészségesnek semmiképp sem mondható. Növeli a vérzsír szintjét és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, ezért ha használjuk is, csak nagyon ritkán és ne folyamatosan tegyük!

    4. Eritritol

    Ez a cukoralkohol természetesen jelen van a szőlőben, a körtében, az eperben, a dinnyében is. De kukoricából és gombákból vonják ki, így kerül a boltokba.

    Előnye:

    Az eritritol csupán 0,24 kalóriát tartalmaz grammonként, azaz csupán 6%-át a fehér cukor kalóriatartalmának. Nem károsítja a fogakat, nem emeli meg a vércukorszintet, ezért a diabetikus étrendbe is beilleszthető. Az íze nagyon hasonlít a fehér cukoréra, ezért könnyű rá átállni. Nem növeli a koleszterinszintet és még érzékeny gyomrúaknak sem okoz problémát. Túlsúly és cukorbetegség esetén talán a legjobb választás.

    Hátránya:

    Nagyon drága cukorhelyettesítő, ezért teljes mértékben kiváltani vele a fehér cukrot nem olcsó mulatság. Ráadásul kevésbé (70%-ban) édes, mint a cukor, sütésnél többet kell belőle használni.

    5. Kókuszcukor

    Természetes cukor, melyben több hasznos tápanyag található, mint a fehér cukorban. A kókuszpálma virágának nektárjából állítják elő. Íze leginkább a karamellre emlékeztet.

    Előnye:

    Értékes tápanyagokat tartalmaz, mint a magnézium, cink és a vas. Édessége nagyjából ugyanolyan, mint a kristálycukoré.

    Hátránya:

    Bár glikémiás indexe alacsonyabb (35), mint a fehér cukoré, magas fruktóz tartalma miatt leginkább az agávé nektárhoz hasonlíthatóak a tulajdonságai. Gyakorlatilag tiszta cukor, amit a cukorbetegeknek érdemes elkerülni. Mivel kézzel történik az előállítása, szinte aranyáron mérik, nevezhetjük luxusterméknek is.

    6. Xilit (nyírfacukor)

    A xilit egy cukoralkohol, melyet talán még többen ismernek nyírfacukor néven. Természetes alkotóeleme némely növénynek, pl. a karfiolnak, szilvának, bogyós gyümölcsöknek. Iparilag állítják elő többnyire kukoricacsövekből.

    Előnye:

    A finomított cukornál kb. 40%-kal kevesebb kalóriát tartalmaz és nem is ugrik magasra tőle a vércukorszint. A fogakra nézve is biztonságos, használatát pedig nagyban leegyszerűsíti, hogy ugyanolyan édes, mint a fehér cukor.

    Hátránya:

    Nem kalóriamentes, olyannyira, hogy 100 g xilitben 240 kalória található. Ha nagy mennyiséget (20-30 g-ot) eszünk belőle szorulást és hasmenést is okozhat. Mivel nagy számban nem állnak rendelkezésre kutatási eredmények a xilit hosszútávú hatásaival kapcsolatban, érdemes mértékkel fogyasztani.

    Szólj hozzá