1. Húsgolyó (Köfte)
Darálthúsból, marhából vagy bárányból készítik. Joghurttal vagy paradicsomszósszal, illetve zöldségekkel fogyasztják. Olyan változata is létezik, mikor a húsgolyót bulgurba töltik, így ropogós kérget kap, ez az içli köfte.
2. Menemen
Hagyományos török étel tojásból, hagymából, paradicsomból, apróra vágott zöldségekből és fűszerekből. Olajon sütik és kenyeret esznek mellé. Ez a lecsó török megfelelője, melyet általában reggelire fogyasztanak.
3. Börek
Az Ottomán Birodalom idején született a burek néven is ismert és sokszor tévesen más országnak tulajdonított étel. Valójában a börek hamisítatlanul török étel, egy ropogós tésztájú pite, melyet a legkülönfélébb töltelékekkel készítenek. Kerülhet bele hús, spenót, sajt és még sok minden más, de ami mindegyikben közös, hogy szezámmaggal szórják meg a tetejét.
4. Pide
Török pizzának is nevezik. Valójában egy lapos kenyértészta, melyre feltétként kolbász vagy bárányhús, zöldségek és sajt is kerülnek. Amitől igazán törökössé válik, az a tojás, amit a végén ütnek rá, rögtön, miután kivették a sütőből.
5. Török rizs (Pilaf)
A török konyha egyik legrégebbi étele, melynek különlegességét az adja, hogy gazdagon fűszerezik jellegzetes török fűszerekkel. A pilafot lehet gazdagítani csirkével, zöldségekkel is. A titka, hogy a rizst először vajon kell megpirítani. Joghurttal még laktatóbb fogás.
6. Töltött tészta (Manti)
Mint a kínai gombóc vagy az olasz ravioli, de török fűszerezéssel. A törökök mesteri szintre fejlesztették a manti készítését. A tésztába többféle húst töltenek, melyet aztán vagy kifőznek vagy olajban sütnek ki. Vajjal vagy joghurttal kínálják.
7. Künefe
Az egyik legnépszerűbb török édesség, melyet régen reggelire vagy vacsorára ettek. Ma már a desszertek kategóriájába tartozik a krémsajtos, melegen sziruppal leöntött, dióval, mandulával megszórt finomság.