A lengyel ételek ugyanis igazi kalóriabombák, de így szeretjük őket! A káposzta, a gomba, a kolbász és a kenyérfélék itt is az étrend alapját adják, hasonlóan a környékbeli országokhoz. Az ételeik gazdagon fűszerezettek, intenzívek és laktatóak!
1. Lengyel töltött tészta (pierogi)
Nevezik gombócnak is, de a legyenelek gondot fordítottak az étel esztétikus mivoltára is, ezért szépen megformázva készítik el. A vastag tésztát többféle töltelékkel gazdagítják, kerülhet bele savanyított káposzta, gomba, hús, de természetesen létezik édes változatban, gyümölcsös töltelékkel is.
2. Bigos
Talán a székelykáposztához lehetne leginkább hasonlítani a lengyel konyha királyának is nevezett bigost. Különleges kombinációja a káposztának, különböző húsoknak, kolbászoknak, gombának és fűszereknek, melyeket hosszú órákon át főznek, hogy az ízek a lehető legjobban összeérjenek.
3. Savanyú rozsleves (zurek)
Ezt a hagyományos levest fehér kolbásszal és tojással tálalják. Hétköznapi étel, de sok helyen nem hiányozhat a húsvéti ünnepi alsztalról. Rozsliszttel készül a savanyított zurek, amiről a lengyelek szentül hiszik, hogy gyógyítja a másnaposságot!
4. Céklaleves (Barszcz)
Eszik és – p. a Tátrában forralt bor helyett – isszák is. A lengyel céklaleves hasonlít az orosz borscshoz, de kevésbé sűrű, viszont nagyon fűszeres. Van benne gomba, répa, fokhagyma, alapját a savanyított cékla leve adja. Hidegen és melegen is fogyasztható, a legjobb hússal töltött gombóccal.
5. Juhsajt (Oszcypek)
A lengyelek is kiváló sajtmesterek! Csiga, briós és kúp formában áruljak hagyományos füstölt sajtjukat, melyeket eredetileg a lengyel hegyvidéken, főként Zakopanéban készítettek. Ma már országszerte könnyű hozzájutni, hiszen minden szupermarketben megtalálhatók.
6. Perec (obwarzanek)
Étteremben ugyan nem találod meg, de Krakkóban biztosan bele fogsz botlani! A lengyelek kör alakú perece ugyanis a város egyik legjellegzetesebb étele. Valójában az ország többi részén nem is találod meg, mivel annyira helyi specialitás, hogy csak a járás településein készítik.
Előbb néhány másodpercre forró vízbe dobják, majd utána sütik ki, hogy még finomabb legyen a tésztája. Mákos, sós és sajtos változatban eheted.