Ebből az alapanyagból mindig érdemes otthon tartani, mert amellett, hogy megkeleszti a tésztát, a benne lévő hasznos mikroorganizmusok sok másra is képesek!
Bármilyen rizs- vagy tésztaételhez
Az élesztőt hozzáadhatjuk bármilyen tésztás vagy rizses fogáshoz. Mivel nagyon magas a tápanyagtartalma, az elkészült ételt csak gazdagítani, egészségesebbé fogjuk tenni vele. Egy kivétel van: paradicsomszósszal készült ételekhez ne használjuk, mert az élesztő és a paradicsom nem működnek jól együtt.
Fehérjepótláshoz
Ha több fehérjét szeretnénk fogyasztani, annak a legegyszerűbb módja, ha némi élesztőt adunk az ételeinkhez vagy egyszerűen magában elrágcsáljuk az élesztőt. 2 evőkanálnyi élesztő fehérjetartalma megegyezik egy bögre tej vagy egy 30 grammos steak fehérjetartalmával.
A bőr felfrissítéséhez
Az élesztő vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, melyekből a bőr gyakran hiányt szenved. Hozzákeverhetjük a rendszeresen használt arckrémünkhöz, de készíthetünk belőle tápláló pakolást is, ha meleg vízzel elkeverjük.
A fényesebb hajért
Hogy a hajunk egészséges és fényes legyen, szüksége van B-vitaminokra. Fokozottan igaz ez abban az esetben, ha éppen megnöveszteni szeretnénk. Az élesztő magas B-vitamin tartalma miatt kitűnő tápanyagforrás a haj számára. Meleg vízzel elkeverve készítsünk belőle sűrű krémet, ezt vigyük fel a hajra és hagyjuk fenn fél órán át. Volumennövelőnek is kiváló.
Az erősebb körmökért
Ha a körmünk töredezik és képtelenek vagyunk megnöveszteni, az élesztővel megadhatjuk neki a szükséges támogatást. Rágcsáljuk gyakran, hogy a körmök erősödjenek és egészségesen tudjanak növekedni.
Csigák ellen
Az élesztőnek a konyhán és a fürdőszobán kívül a kertben is nagy hasznát vehetjük. Környezetbarát csigacsapdát készíthetünk, ha élesztőt, cukrot és vizet egy befőttesüvegben összekeverünk. Tegyük a kert egy hátsó szegletébe a befőttesüveget és 2-3 naponta ellenőrizzük a csapdát.
Komposztba
Mivel az élesztő tele van mikroorganizmusokkal, felgyorsítja a komposztban lévő szerves anyagok lebomlását. Arra azonban figyeljünk, hogy minél aktívabbak a mikroorganizmusok, annál magasabb hőmérsékletűre melegítik fel a komposztot. A magas hőmérséklet azonban a hasznos baktériumok halálát is okozza, ezért az élesztőt csak előtte lehűtött komposztba keverjük bele.