Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Mire jó a gersli? 

Dátum: 2021-05-02 / Írta: Budai István / Látták: /

Sokan nem tudják, mi fán terem a gersli, pedig nem valamiféle egzotikus növényről van szó. A gersli nem más, mint hántolt árpa, azaz árpagyöngy. Tibet és Kína középső területeinek egyik legfontosabb gabonaféléje, de a vikingek is gyakran fogyasztották a hideg éghajlatot  kedvelő árpát. Ma már ipari módszerekkel hántolják és osztályozzák a szemeket, melyekre egyre nagyobb a kereslet, hiszen újra kezdjük felfedezni értékes hatásaikat. A gersli könnyen beépíthető a hétköznapi étrendbe és érdemes is minél többet fogyasztani belőle, akár köretként, akár sütemény alapanyagként, de használhatjuk szépítőszerként is, ahogyan a japánok teszik. Nálunk egyelőre mellőzött gabonafélének számít, de ha mindenki ismerné hatásait, ez hamar megváltozna!




  • Tápanyagban bajnok

    A gabonafélék között nincs még egy, ami annyi nyomelemet tartalmazna, mint az árpa. Ha gerslit fogyasztasz, rengeteg káliumot, magnéziumot, kalciumot és foszfort juttathatsz természetes úton a szervezetedbe. Ásványi anyag és vitamintartalma szintén kiemelkedő. Megtalálható benne a vas, a cink, a réz, A-, B1-, B2-, B6- és E-vitamin, ezenkívül fehérjét is tartalmaz. 

    Magas rosttartalmú

    A gersli rostban gazdag, ezzel kedvezően befolyásolja az emésztőrendszer működését, jótékonyan hat a vércukorszintre és a koleszterinszintre, elősegíti a szervezet salaktalanítását és a fogyást is. 

    Erősíti a szervezetet

    Magas tápanyagtartalmánál fogva a gersli támogatja az immunrendszer működését, valamint a fizikai és szellemi teljesítőképesség fokozásához szükséges ásványi anyagokat, nyomelemeket és vitaminokat is biztosítja. Roboráló és vértisztító hatásai is bizonyítottak. 

    Kedvező a glikémiás indexe

    A gersli lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz, jóval kedvezőbb a glikémiás indexe, mint a rizsnek vagy a burgonyának. Nem ugrik meg tőle a vércukorszint, hiszen a szervezet csak fokozatosan bontja le, ennek köszönhető, hogy hosszú időn át jóllakottnak érezzük magunkat tőle. Ha fogyókúrázol vagy az egészségedre szeretnél odafigyelni, köretnek a gerlis az egyik legegészségesebb választás. 

    Óvja a szívet

    A benne lévő flavonoidok vigyáznak a szív egészségére. Nem véletlen, hogy azokon a vidékeken, ahol a gerslit alapvető élelmiszerként fogyasztják, a szívbetegségek alig-alig fordulnak elő. 

    Méregtelenít

    Magas rosttartalmával méregteleníti szervezetünket, ezzel megelőzve a gyulladásokat és elősegítve a létfontosságú tápanyagok felszívódását. A salakanyagok eltávolításával a máj munkáját is megkönnyíti. 

    Nyugtatja az  idegeket

    A gersli nagy mennyiségben tartalmaz magnéziumot és káliumot. Ezek a tápanyagok pedig közismerten jó hatással vannak az idegekre, oldják a stresszt, segítenek a nyugalmi állapot elérésében. 

    Belülről szépít 

    A gersli tápanyagai nemcsak szervezetünk számára hasznosak, de bőrünk is meghálálja, ha minél többet eszünk belőle. Számos olyan vitamin és ásványi anyag megtalálható benne, melyekre bőrünknek szüksége van ahhoz, hogy egészséges és fiatalos maradjon. A benne lévő E-vitamin a bőr számára az egyik legfontosabb antioxidáns, mely az öregedés jelei ellen véd. De a haj és a bőr állapota is nagyban javul, ha rendszeresen fogyasztunk gerslit. Erősíti a körmöket, fényessé teszi a hajat, elősegíti a kollagén termelődést, ami az ízületek szempontjából is fontos. 

    Így használd fel!

    A gersli felhasználásának legegyszerűbb módja, ha köretet készítesz belőle. Azzal számolj, hogy időigényesebb lesz, mint pl. a rizs, hiszen az árpagyöngyöt érdemes előre beáztatni, majd kb. 40 percig kell főzni.

    Ha már beáztattad, belefőzheted levesbe, készíthetsz belőle gyümölcsös kását reggelire, de töltelékekhez is adhatod, pl. rizs helyett sokkal jobb választás a töltött káposztába. Hagyományos összetevője a sóletnek, készíthetsz belőle egytál ételt, kuszkuszt, piláfot, de az olaszok például koffeinmentes kávét főznek belőle. 

    A gersliből süthetsz kenyeret és egészséges fasírtot, rakott ételekhez is kitűnő alapanyag, feldobhatod vele az egyszerű salátákat is. 

    Szólj hozzá