A magas vastartalmának köszönhetően pedig serkenti a vörösvérsejtek képződését, így javítja a vér oxigénfelvevő-képességét. Nagymértékben hozzájárul a méregtelenítési folyamatokhoz, mivel serkenti a vese, a lép, a máj és az epehólyag működését is. Az emésztőrendszert is nagyszerűen tisztítja a magas pektintartalma révén, mivel fokozza a bélrendszer aktivitását, valamint a nehézfémek és a salakanyagok eltávolítását is.
Továbbá igen jó hatékonysággal alkalmazható a magas vérnyomás, a szív-és érrendszeri betegségek és az ízületi fájdalmak kezelése terén, mivel feloldja a szervetlen kalcium lerakódásokat a szervezetben.
A vérszegénység leküzdésében is remekül bevethető a rendkívül magas vastartalmának köszönhetően. A menstruációs ciklus miatti vérveszteség pótlásában is segít, így a nőknek fokozottan érdemes több céklát fogyasztaniuk.
Magas folsavtartalmának köszönhetően pedig a céklafogyasztás után már néhány órával élénkül a kötőszövetek újjáképződése. A folsav jelentős szerepet játszik az idegrendszer működésében is, így erre is jótékony hatással van a cékla. A várandós nőknek különösen ajánlott a cékla fogyasztása, hiszen a terhesség korai szakaszában a folsav számos fejlődési rendellenességet képes megelőzni.
Az egyik legjelentősebb hatása a céklának pedig az, hogy magas antioxidáns tartalmánál fogva a rákellenes küzdelemben is kitűnően bevethető. A cékla legfőképp a májra van kitűnő hatással, mivel a méreganyagok lebontása során képződő szabadgyököket a cékla antioxidáns hatóanyagai semlegesíteni képesek. A hatvanas években pedig arra is felfigyeltek, hogy a cékla vörös festékanyaga, a betain rákellenes hatással bír. A kutatás során bebizonyosodott, hogy a céklalé-kúra hatására a kemoterápiával kezelt betegek állapota javulást mutatott. A rendszeresen céklalevet fogyasztók között pedig kisebb a bélrák kialakulásának a kockázata is.