A bulgur teljes kiőrlésű durumbúzából készül. A búzaszemeket különböző méretűre törik, annak függvényében, hogy mire akarják majd felhasználni. A nagyobb darabokból álló bulgurt főként salátákhoz keverik, míg a kisebb szeműből tölteléket vagy köretet készítenek. Mivel íze semleges, kizárólag a fűszerezésén múlik, hogy milyen más hozzávalókkal párosítjuk és milyen ételt álmodunk meg belőle. Készülhet belőle fasírt, de akár desszert is!
A bulgurt gyakran tévesztik össze a kuszkusszal, pedig nagy a köztük különbség. A bulgur a kuszkusszal ellentétben nem tésztaféle, a kuszkusznak csak az egyik fő alapanyaga a búza, mégpedig a búzadara, amit aztán összekevernek vízzel és liszttel, hogy tésztafélét kapjanak belőle. Nem is kérdés, hogy a kettő közül melyik az egészségesebb, hiszen a bulgur tartalmazza a teljes értékű gabona minden értékes összetevőjét, ezzel szemben a kuszkusz olyan, mint bármelyik durumtésztaféle.
A bulgur egészséges mivoltát elsősorban magas rosttartalma adja. Már egy bögre elég belőle ahhoz, hogy a napi rostszükségletünk 25%-ához hozzájuthassunk. Ezenkívül mangán, magnézium, vas, folsav, B3- és B6-vitamin, valamint sok fehérje is található benne. Kalóriatartalmát tekintve kevesebbet tartalmaz, mint pl. a barna rizs vagy a quinoa. Koleszterin és zsír pedig gyakorlatilag nincs is benne! Glikémiás indexe alacsony, ezért cukorbetegek számára is ideális étel.
Egészségre gyakorolt előnyei érvényesülnek a bélrendszer állapotának javításában, a szívműködés támogatásában, az anyagcsere serkentésében, hiszen teljes értékű gabonáról van szó. Azok viszont ne fogyasszák, akik gluténérzékenységben szenvednek, mivel a bulgur tartalmaz glutént.
Így készítsd el!
A bulgur készítése senkin, még a kezdő háziasszonyokon sem tud kifogni. A rizzsel ellentétben nem ragad és nem igényel annyi főzést sem. A készítéséhez csupán vízre lesz szükség és igény szerint sóra vagy egyéb fűszerekre.
A bulgurt kétféleképpen is készítheted, mindkettő nagyon egyszerű! Az első módszer szerint a bulgurt öntsd egy nagyobb lábasba, majd öntsd fel kétszeres mennyiségű hideg vízzel. Ezután kezdd el főzni, hogy a víz teljesen elfőjön róla.
A másik módszer szerint forralj kétszeres mennyiségű vizet és ebben öntsd bele a bulgurt. Fedő alatt hagyd állni, hogy az összes vizet magába szívja és puhára főjön.
A mennyiségekre figyelj, mert a bulgur nyers állapotában kevésnek tűnik, de főzés közben háromszorosára dagad! Ha nem vigyázol, akkora adag bulgurt fogsz készíteni, hogy egy hétig majd csak azt eszed! Egy főre kb. 3 evőkanál nyers bulgurt számolj!