A vanília név az orchideafélék családjába tartozó egyik nemzetség több fajára utal. Mintegy 30 ezer orchideafajt ismerünk, ám ez az egyetlen, melynek fogyasztható a termése.
A növények Mexikóban, a Karib-térségben és Dél-Amerikában őshonosak. Az európaiak a kontinensre érkezve hamarosan felfedezték a csodálatos fűszer előnyeit és gyógyhatását. A XVI. században a francia nemesek előszeretettel fogyasztották forró csokoládéba keverve, illetve az Erzsébet-kori Angliában is az udvar egyik kedvenc fűszere volt.
Manapság elsősorban a Vanilla planifolia faj termését használjuk ezekre a célokra. A 10-20 centiméter hosszúságú termést félérett állapotban szüretelik le, majd hőkezelik, szárítják, és 8 hónapig érlelik. Egy megfelelően kezelt vaníliarúd akár 3-4 évig is eláll.
A vanília segít megelőzni a rákot, és hatékony afrodiziákum
A vanília nagy mennyiségű antioxidánst (egy vanillin nevű polifenolt) tartalmaz, amely leköti a káros hatású szabadgyököket, így lassítja a szervezet öregedési folyamatát, és segít a rák megelőzésében. A növényt szívesen használják az enyhe szorongás csökkentésére, illetve afrodiziákumként, gyulladáscsökkentőként és a fogyást segítő szerként is megállja a helyét – főként, ha nem süteményekhez adva fogyasztjuk.
A vanília jótékony hatásai:
A vanília vitamin- és ásványianyag-tartalma jelentős: a B-vitaminok mellett káliumot, kalciumot, magnéziumot és cinket tartalmaz. A B-vitaminok többek közt a szénhidrát-és a zsíranyagcserében, az izmok, az idegek és a szív karbantartásában, illetve a nyálkahártyák épségének fenntartásában játszanak szerepet.
A kálium a sejtek megfelelő működését biztosítja, a kalcium erősíti a fogakat és a csontokat, a magnézium számtalan enzim működéséhez szükséges, a cink pedig a sejtmembrán védelméről gondoskodik.
Nemcsak az íze, az illata is csábító
A vaníliának nemcsak az íze, hanem az illata is nagyon kellemes, így előszeretettel használják aromaterápiás célokra, illetve adják hozzá különböző testápolószerekhez és parfümökhöz. Nyugtató hatása miatt enyhe alvászavarok esetén is alkalmazható.