Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Mindent a lisztekről

Dátum: 2014-05-31 / Írta: Budai István / Látták: 1287 /

Lisztnek általában a búza magjának őrleményét szoktuk hívni, abból is a legközismertebb a fehér lisztnek nevezett típus, amelyből kiszitálják a korpát. Azonban a búzaliszt helyettesítésére számos hasonló eljárással nyert, illetve hasonló állagú termék áll rendelkezésünkre, amelyek napjainkban főleg a paleolit táplálkozás népszerűsödésével nyertek teret és közismertséget. Nézzük meg először, hogy mit kell tudnunk a búzalisztről, majd pillantsunk be a helyettesítő termékek világába!




  • Mindent a búzalisztről

    A búzamag legnagyobb részét az ún. liszttest tesz ki, a másik két összetevő, a csíra és a héj kevesebb, mint a tömeg 20%-a. A teljes kiőrlésű lisztben a mag összes része fellelhető, így a keményítőn, cukron kívül számos ásványi anyagot, nyomelemet, természetes katalizátort és esszenciális aminosavat tartalmaz. Szemcsemérete nagyobb.

    Sajnos ezeknek a táplálkozás-élettanilag fontos összetevőknek legnagyobb része a csírából és a héjból adódik, így a fehérlisztben, amelyből a magot borító külső köpenyt és a csírát is kiszitálják, ezek sokkal kisebb arányban vannak jelen. A fehérliszt igen finomra őrölt termék.

    A teljes kiőrlésű és a fehérliszt között félúton helyezkedik el az ún. Graham-liszt, amely a magbelsőn kívül a csíra alkotóelemeit is tartalmazza. Szemcsemérete is kisebb, mint a teljes kiőrlésű liszté, és állaga is finomabb, hiszen a durva korpa hiányzik belőle, viszont tápanyagokban sokkal gazdagabb, mint a fehérliszt, hiszen a csírában összpontosul a táplálkozási szempontból igen fontos alkotóelemek többsége.

    Szemcseméret szempontjából megkülönböztetjük még a réteslisztet (fogós lisztnek is hívják), amely korpát ugyan nem tartalmaz, azonban szemcsemérete nagyobb, mint a fehérliszté, és mivel nem őrölték olyan finomra, kevésbé károsodott a sikértartalma, amely a tésztánál a rugalmasságért felelős.

    A korpatartalom szempontjából vizsgálva, beszélhetünk még a kenyérlisztekről, amelyek aránylag több héjrészt tartalmaznak, így sötétebbek, mint a teljes kiőrlésű liszt.

    Mivel többféle búza létezik, így fehér, Graham- és teljes kiőrlésű lisztből is találunk a boltok polcain többfélét. Így válogathatunk pl. tönköly- és durumlisztek közül a fajtajelöletlen termékeken kívül.

    A búzaliszt alternatívái

    A boltokban kapható további, lisztnek nevezett termékeket két nagy csoportba oszthatjuk. Az egyik az egyéb gabonákból készült lisztek, a másik pedig a minden másból készülő lisztek.

    Egyéb gabonák közé sorolhatjuk a rozsot, az árpát, hajdinát, kölest, zabot. A nem gabonából készült lisztekre pedig példa a kukoricaliszt, rizsliszt, gesztenyeliszt, burgonyaliszt, amarántliszt, csicseriborsó-liszt, kókuszliszt.

    Szólj hozzá