A fából készült eszközöket évszázadok óta használjuk. Néhány évtizeddel ezelőtt az olcsó műanyagok elkezdték őket kiszorítani a háztartásokból, ennek legfőbb oka a bakériumfóbia volt. De a kutatások szerint nincs miért aggódni, a fakanalat és a fa vágódeszkát biztonsággal használhatjuk.
A fa valóban természetes és porózus anyag. Magába szívja a folyadékot és a zsiradékot főzés közben. De kiderült, hogy ezek már nem szivárognak vissza az eszköz felszínére, hanem a fa sejtjeiben maradnak, a bennük lévő baktériumokkal együtt, melyek ráadásul nem is szaporodnak, hanem a számukra kedvezőtlen körülmények miatt elpusztulnak. Egy egyszerű mosogatószeres elmosással hatékonyan tisztíthatjuk a fakanalat és minden szennyeződést lemoshatunk a felszínéről. A mosogatógéppel azonban már más a helyzet, hiszen a szárítóprogram komoly kárt tehet a fában. A nagy hő hatására repedések keletkeznek benne, ezek pedig már könnyen vezethetnek bakteriális fertőzéshez. A rendszeresen mosogatógépben tisztított fakanalat és vágódeszkát ezért sűrűbben kell cserélni.
Meddig használhatod őket?
Minden fából készült eszközre, így a fakanálra és a vágódeszkára is igaz, hogy addig használhatod őket a fertőzés veszélye nélkül, míg repedések, sérülések nem jelennek meg rajtuk. Az élettartamukat a gondos ápolással – vágódeszka esetében pl. csiszolással, olajozással – és kíméletes bánásmóddal (nem teszed őket mosogatógépbe) meghosszabbíthatod, de sajnos nem a végtelenségig. Hogy lejárt az idejük, annak legtöbbször látható jelei vannak, de ha a fakanál vagy a vágódeszka már olyan bűzt áraszt magából, amit a mosogatással sem tudsz megszüntetni, akkor is biztos lehetsz benne, hogy búcsút kell venned tőle, hiszen a szagot a baktériumok okozzák. A legjobb, ha keményfából készült eszközöket választasz, ezekenek eleve hosszabb az élettartama.
Fakanalak esetében az a legbiztonságosabb, ha 5 évente cseréled őket, a vágódeszkát viszont egészen addig használhatod, míg repedésmentes a felülete.