Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Mik azok a szuperételek?

Dátum: 2022-02-01 / Írta: Budai István / Látták: /

Egy évtizeddel ezelőtt még alig valaki hallott a “szuperétel” elnevezésről. Napjainkban azonban már szinte nincs, aki ne tudna felsorolni legalább egy olyan ételt, ami ebbe a kategóriába tartozik. De mi alapján határozzák meg, hogy mely élelmiszerből válhat szuperétel és egyáltalán mit takar maga a fogalom? Most ennek járunk utána!




  • A szuperételek közé azokat az élelmiszereket sorolják, melyek minimális kalóriatartalommal, viszont maximális tápanyagtartalommal rendelkeznek. Tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel, antioxidánsokkal. Nincs hivatalos meghatározás vagy előírás arra nézve, hogy milyen feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy egy élelmiszerből szuperétel válhasson. De összességében elmondható, hogy a szuperételek szinte kivétel nélkül növényi eredetűek.

    A szakemberek nem is szívesen használják ezt az elnevezést, hiszen irreális elvárásokat ébreszthetnek az emberekben azzal kapcsolatban, hogy ha ezt vagy azt fogyasztják, akkor az majd megóvja vagy kigyógyítja őket krónikus betegségekből. A szuperételek közé sorolt élelmiszerek sem csodaszerek, csak egészséges táplálékok. Ha szuperételek után keresgélünk, nem kell különleges, a világ másik táján, egzotikus vidékeken honos gyümölcsökre és zöldségekre gondolnunk. Járjunk nyitott szemmel, mert a helyi piacokon is bőségesen találunk belőlük!

    Tévhitek

    Sokan arra számítanak, hogy a szuperételek megóvják majd a betegségektől, ezért választanak 1-2-t belőlük és azt fogyasztják egy alapjaiban tápanyagszegény étrend mellett. Mindenképpen jó, ha a szuperételek bekerülnek a mindennapos táplálkozásba, de mellettük egészséges és változatos táplálkozást kell folytatni. Az étrend összességében legyen szuper, ne csak 1-2 összetevője legyen annak nevezhető.

    Hogy a vásárlókat ne lehessen megtéveszteni, az Európai Unió 2007-ben megtiltotta a termékek csomagolásán a “szuperétel” elnevezés feltüntetését, amivel sok gyártó visszaélt és csupán reklámfogásként használta, lejáratva ezzel a valódi szuperételeket.

    Mit mondanak a szakemberek?

    Sokak szerint már magának az elnevezésnek sincs létjogosultsága, hiszen leginkább csak marketing trükként lehet alkalmazni. A legtöbb szuperételként hirdetett termék mögött semmilyen tudományos bizonyíték nem áll, ezért a táplálkozásszakértők és a dietetikusok szigorúan kerülik is a kifejezés használatát.

    A kutatások során rájöttek, hogy ahhoz, hogy egy-egy ilyen szuperétel pozitív hatásai valóban érvényesülhessenek, extrém mennyiséget kellene belőlük elfogyasztani. Példaként vegyük a fokhagymát: kétségtelen – tudományosan is bizonyított -, hogy a fokhagyma rendelkezik vérnyomást és koleszterinszintet csökkentő hatással. Csakhogy ahhoz, hogy ez a szervezetünkben valóban bekövetkezzen, napi 28 gerezdet kellene megenni belőle. Ekkora mennyiséggel lehetne elérni azt, amivel a laboratóriumban kísérleteznek, mikor kimutatják a fokhagyma egészségre gyakorolt pozitív hatásait.

    A legtöbb szuperételről a szakemberek úgy vélik, egészségesek, de nem rendelkeznek gyógyhatásokkal. Pl. természetesen sokkal jobb, ha quinoát eszel fehér kenyér helyett, de nagy túlzás azt állítani, hogy ettől majd javul az egészségi állapotod. A szuperételek tehát egészséges táplálékok, de nincsenek terápiás hatásaik.

    Többnyire a szuperételeknek csak egyes összetevőit veszik górcső alá a kutatások során és a kísérleteket gyakran nem emberek részvételével végzik el. Maguknak a hatóanyagoknak könnyen kimutathatók az előnyös tulajdonságaik, pl. valóban csökkentik a gyulladást, elpusztítják a tumoros sejteket vagy csökkentik a vérnyomást, de ettől még az azokat tartalmazó növények nem válnak csodaszerekké. A legtöbbször ezeket a hatóanyagokat a szuperételek csak nagyon kis mennyiségben tartalmazzák, előfordulhat, hogy elfogyasztásuk után az értékes vegyületek el sem érik a véráramot, tehát hasznosulni sem tudnak. Megesik az is, hogy a kísérletek csak állatoknál hoznak pozitív eredményt és egészen más mutatnak embereknél alkalmazva. De olyanra is van példa, hogy egyes szuperételek csak önmagukban fogyasztva hatásosak, az étrenden belül, más ételek mellett viszont semmilyen pozitív hatást nem fejtenek ki.

    A tudósok ezért állnak még mindig hadilábon a szuperételekkel, hiszen tudományos szempontból a bizonyítékok még ennyi év után is hiányoznak arra nézve, hogy valóban léteznek olyan növények, melyektől ennyi előnyt, akár a betegségek visszafordítását remélhetjük.
    Gyakori probléma, hogy az emberek olyannyira rábízzák magukat ezekre a szuperételekre, hogy közben megfeledkeznek az egészséges életmódról. Miért kellene sportolnod vagy kevesebb alkoholt innod, mikor rendszeresen eszel quinoát, áfonyát, chia magot vagy egyéb szuperételt? Ez a fajta gondolkodás pedig igen veszélyes következményekhez vezethet.

    Szólj hozzá