Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Miért nem mindegy, hogy mikor adunk sót az ételhez főzés közben?

Dátum: 2022-02-01 / Írta: Budai István / Látták: /

Hogy a só miként befolyásolja az ételek ízét, az összetettebb, mint hinnéd. Nagyban javíthatod a konyhai hozzáértésedet, ha elsajátítod a sózás egzakt tudományát, hiszen mérföldkövet jelenthet a főzésben, hogy hogyan és mikor használod a sót.




  • A só egyetlen ételből sem hiányozhat, mindegy, hogy főételt vagy desszertet készítünk. Sok recept csak a hozzávalók között említi a sót, de azt nem írja, hogy pontosan mikor adjuk hozzá az ételhez. Pedig a megfelelő időben sózni kulcsfontosságú lehet ahhoz, hogy az étel tökéletes legyen. A következő tippek segítenek a sózás precíz időzítésében, attól függően, hogy milyen fajta ételt készítesz.

    Húsok

    Mikor húst sütsz, a sót mindig már a sütés legelején használd. Sülés közben ugyanis a hús rostjai és sejtjei összezáródnak, így később már nem tudják magukba szívni a sót, sem más fűszereket. A legjobb, ha a sót és a szárított fűszereket még a nyers húson használod, így az ízek jóval intenzívebbek lesznek. Akár már néhány órával sütés előtt is besózhatod a húsokat, hogy még jobban be tudjon szívódni. Csirkehúsnál használhatsz sós pácot is, de sertéshúsnál inkább kerüld, mert szivacsos textúrát eredményezhet.

    Levesek

    Fontos, hogy a só egyenletesen oszoljon el az ételben. Leveseknél és más, folyadék állagú ételeknél ez nem ütközik különösebb akadályba, hiszen a só gyorsan és jól oldódik bennük. Sózással levesek esetében akár az utolsó pillanatig is várhatsz, akkor is el tudod keverni benne.
    Egy másik lehetséges módszer, hogy a leves készítése során az összes hozzávalót egy picit megsózod. Hagymát pirítasz, adsz hozzá egy kis sót, paradicsomot párolsz a levesbe, azt is megsózod picit és így tovább. Ennél a módszernél arra ügyelj, hogy a só a hozzávalókból végül összeadódik, ezért csak kis mennyiséget használj egy-egy alapanyaghoz.

    Rizs és tészta

    A keményítős élelmiszerek is igénylik a sót. A legjobb, ha a főzővizet megsózod a rizs és a tészta esetében. A magas keményítő tartalmú ételek általában jól magukba szívják a sót főzés közben és ízesebbé válnak. A már forrásban lévő vízbe tedd a sót, később már nem lesz ugyanolyan hatása. Mivel a tésztát bőséges mennyiségű vízben készíted, ne félj nagyobb kanállal mérni a sót a vízébe.

    Babfélék és hüvelyesek

    Sokszor már a készítés előtti éjszakára be kell áztatni őket sós vízbe, pl. a vesebab és a csicseriborsó esetén is érdemes ezt a módszert követni. Sózni őket lehet a főzés elején vagy végén is, de közben semmiképp, mert attól a bab megkeményedik.

    Gomba és más, magas nedvességtartalmú zöldségfélék

    Hogy elérd a roppanós és karamellizált textúrát, ezeknél a zöldségeknél csak a főzés vagy sütés legvégén használd a sót. A só köztudottan kivezeti a nedvességet a zöldségekből, ezért ha már a főzés elején használod, puha, szottyos állagú zöldségeket fogsz kapni. A gomba és a paradicsom tipikusan azok a zöldségek, melyeknél csak a főzés-sütés legvégén érdemes a sót hozzáadni, mikor éppen lehúztad őket a lángról. Így elkerülheted, hogy vízben ússzanak.

    Szólj hozzá