Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Miért és hogyan fogyasszunk kevesebb húst?

Dátum: 2022-02-01 / Írta: Budai István / Látták: /

Az egészségesebb táplálkozás nem feltétlenül kerül több pénzbe. Máris rengeteget spórolhatsz, ha visszaveszel a húsfogyasztásodból, hiszen ez az egyik legdrágább élelmiszer. Azonban azokat a táplálkozási szokásokat, melyeket éveken vagy évtizedeken át követtünk, igen nehéz megváltoztatni. De miért is kellene egyáltalán kevesebb húst ennünk és hogyan kezdjünk hozzá?




  • Érdekes tények az állattenyésztés következményeiről:

    A tenyésztett állatok és azok melléktermékei évente 32.000 millió tonna szén-dioxidot bocsátanak ki. Ez az üvegházhatású gázok világszintű kibocsátásának 15%-át teszi ki.

    Az Egyesült Államokban az állattenyésztés teszi ki a teljes vízfelhasználás 80-90%-át.

    Fél kiló marhahús előállításához közel 10.000 liter vízre van szükség. Összehasonlításként 4 liter tej előállítása kevesebb, mint 4000 liter vizet igényel.

    A haszonállatok állománya foglalja el a Föld területének 45%-át. Az állattenyésztés a legfőbb oka a fajok kihalásának, az óceáni területek élettelenné válásának, a vizek szennyezésének, az élőhelyek visszaszorulásának.

    Az, aki vegán életmódot folytat, minden egyes nap megspórol 4000 liter vizet, 20 kg gabonát, megmenti egy állat életét, megment 1,8 km2-nyi területet.

    De a húsfogyasztás csökkentése mellett szólnak egyéb érvek is.

    1. Több lesz az energiád: A szervezetnek keményen kell dolgoznia, hogy feldolgozza a húst. Keményebben, mint a növényi alapú táplálékok megemésztéséért, melyekkel magasabb rosttartalmuk miatt könnyebben boldogul a testünk. Ha voltál már úgy, hogy ettél egy jó nagy adag húst és utána azt érezted, hogy rögtön aludnod kell, akkor érted, miről beszélünk! Nem véletlen, hogy a főként növényi táplálékot fogyasztók sokkal energikusabbak és kevesebbszer fáradtak, kimerültek.

    2. Nem fogsz elhízni: Nem is lehet vitatkozni a ténnyel, hogy ha a feldolgozott húsokat növényekre cseréled, akkor fogyni fogsz. A növényi alapú étrendben jóval kevesebb a kalória, nagyon kevés a telített a zsír.

    3. Elkerülhetsz betegségeket: A húsfogyasztást számos ráktípus kialakulásával összefüggésbe hozzák, de ugyanígy növeli a szív- és a cukorbetegség esélyét is. A vörös húsban olyan fehérje található, ami növeli a stroke kockázatát, ezzel szemben például a halakban lévő fehérje kifejezetten csökkenti azt.

    4. Spórolhatsz vele: Nem titok, hogy az állati eredetű élelmiszerek kerülnek a legtöbbe. A növényi alapú étrendet ehhez képest jóval kevesebb pénzből is ki lehet hozni. Gondolj csak a rizst és a tészta vagy a szezonális zöldségek, gyümölcsök árára.

    5. Tovább élhetsz: Ha növényi alapú étrendet követsz, számos betegségtől megkímélheted magad. A világon a leghosszabb átlagos élettartammal rendelkező közösségek elsősorban növényeket fogyasztanak és csak minimálisan esznek húst.

    Minden hátrányától függetlenül egy húsevőnek nem egyszerű csökkenteni a húsfogyasztást. De könnyebbé teheted magadnak az átállást a következő tippek segítségével:

    – Próbáld ki, hogy heti 1-2 étkezésnél nem eszel húst: Még jobb, ha kijelölsz magadnak 1 napot a héten, mikor semmiféle húst nem fogyasztasz. Tervezd meg előre az aznapi étrendedet, pl. válassz helyette tésztaételeket, levest, főzeléket, salátát.

    – Használd ki a reggeli lehetőségét: A nap összes étkezése közül húsmentessé tenni a reggelit a legegyszerűbb. Ráadásul, ha rögtön zöldséggel kezded a napot, nagyobb motivációd lesz, hogy napközben is ehhez tartsd magad. Tálcán kínálják magukat a gyümölcsök, magvak, diófélék, a növényi tejtermékek és a zöldségek.

    – Adj hozzá, ne elvegyél: Az emberi agy érdekesen működik. Ha nem azon igyekszel, hogy kitaláld, hogyan maradjon el a tányérodról a hús, hanem helyette több zöldséget és gyümölcsöt teszel a tányérra, meg fogod látni, hogy egy idő után a húsból kevesebbet eszel.

    – Legyen a lencse mostantól a darált hús: Ez nagyon jó megközelítés, ha ragaszkodsz a kedvenc ételedhez. A receptekben a darált hús felét kezdd el kiváltani azonos mennyiségű főtt lencsével. A puha, mégis roppanós textúra hiányérzet nélkül váltja ki a darált húst, főleg, mert közel azonos összetvőket is tartalmaz vele. A lencsében is sok a vas és a fehérje, akárcsak a húsban. Hogy az átállás még könnyebb legyen a lencsét víz helyett alaplében főzd, így ízesebb lesz.

    – A húsok mellé készíts több zöldséget és gabonafélét: A legkönnyebb módja annak, hogy kevesebb húst egyél, ha valami másból többet eszel. A hús mellé tégy a tányérodra több gabonát, hüvelyest és zöldséget. Így egy idő után meg fogod szokni, hogy magából a húsból kevesebbet eszel.

    – Ha nem tudsz teljesen lemondani a húsról: Akkor se érezd magad rosszul! Semmi nem történik, ha néha-néha eszel húst is. Viszont fontos, hogy kisebb adagokat és sovány húsokat válassz. A hús ne foglaljon el nagyobb helyet a tányéron egy negyed résznél. A felét zöldségek és gyümölcsök, a maradékot pedig gabonafélék tegyék ki.

    Szólj hozzá