Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Miből készül a Hulala?

Dátum: 2014-08-25 / Írta: Budai István / Látták: 18863 /

Mai áldozatunk egy a magyar háziasszonyok által igen kedvelt sütemény alapanyag, a Hulala cukrászati habalapanyag, ami mint a neve is sugallja, egyáltalán nem tartalmaz tejszínt. De akkor mi van benne? A dobozon a következő hozzávalókat találjuk: víz, hidrogénezett növényi zsír, cukor, tejfehérje, stabilizátorok, emulgálószerek, szójalecitin, só, aromák és színezék.




  • Hidrogénezett növényi zsír

    Elég csak beírni a keresőbe a hidrogénezett növényi zsír kifejezést és több olyan oldalt is találunk, ami ennek az alapanyagnak az egészségtelen mivoltára hívja fel a figyelmünket.

    De tényleg ilyen veszélyes? A hidrogénezett zsírban lévő transz-zsírsavak megemelik az érelmeszesedést okozó koleszterin szintet (LDL) és csökkentik a védő (HDL) koleszterin mennyiségét.

    Óvatos becslések szerint is évente körülbelül 1000 ember halála lenne megelőzhető, ha az élelmiszeripar mellőzné a transz-zsírsavak használatát. A WHO ajánlása szerint, a maximális ajánlott transz-szír fogyasztás nem lehet több, mint napi 2 gramm. Az általunk vásárolt termék 26%-ban tartalmazza, így 1 dl elfogyasztásával az ajánlott mennyiség tízszeresét visszük be a szervezetünkbe.

    E420ii – Szorbitszirup

    A szorbit(E420i) egy természetben is előforduló édesítő szer, legnagyobb mennyiségben a szilvában található meg. A szorbit lebontásához a szervezetben nem szükséges inzulin, így a cukorbetegek közkedvelt édesítő szere. A hulalában is megtalálható szorbitszirup (E420ii), a szorbiton kívül cukrokat is tartalmaz, így nem adható cukorbetegeknek. A szorbitot glüklózból állítják elő, különböző enzimek segítségével, fogyasztása veszélytelennek számít.

    E 463 – Hidroxipropil-cellulóz

    A Hidroxipropil-cellulóz egy mesterséges vegyület, amit a természetes cellulózból állítanak elő. Az élelmiszeriparban stabilizátorként, emulgeálószerként és térfogatnövelőként használják. Használata veszélytelen.

    E472e, E472b – Zsírsavak mono- és digliceridjeinek észterei

    Szintetikus úton előállított anyag, glicerin, zsírsav és egyéb savak felhasználásával állítják elő. Általában növényi eredetű, de az állati eredetet sem zárhatjuk ki. Emulgeálószerként és stabilizátorként használják, használata veszélytelen, a benne lévő borkősav az ajánlott maximális adag 30mg/testsúlykilogramm.

    E322 – Lecitin

    Az emberi szervezetben is előfordul, a sejtmembrán egyik alkotóeleme. Könnyen lebontható, nem mérgező vegyület. Csökkenti a koleszterinszintet és kedvező hatással van az agyműködésre is.

    E160a- Karotin (béta-karotin)

    A béta-karotin az A-vitamin provitaminja, ami azt jelenti, hogy a szervezetünk maga állítja elő belőle a szükséges mennyiségű A-vitamint. Az élelmiszeriparban színezékként és vitaminforrásként használják. Használata veszélytelen.

    A cikk célja nem a termékek reklámozása és nem is a pánik keltés. Mindenki vonja le magában a következtetést és az alapján döntsön. Az adatok mindig az adott termék csomagolásáról származnak, azokért a receptneked.hu felelősséget nem vállal. Az összetevők részletes leírásához a https://tudatosvasarlo.hu oldal adatait használtuk fel. Ezt az oldalt bátran ajánljuk mindenkinek, aki tisztában szeretne lenni azzal, hogy mit eszik nap, mint nap.

    Szólj hozzá