Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Mi fán terem? – 10 növény, amiről nem tudtad, hogy valójában így néz ki…

Dátum: 2021-04-03 / Írta: Budai István / Látták: /

Az alma a fán terem és a burgonyát a földből ássuk elő. Az alapokkal biztosan te is tisztában vagy, de talán akad még a zöldségek és gyümölcsök gazdag világában olyan fajta, ami neked is meglepetést tud okozni! Ha szeretnél többet megtudni a növényekről és érdekel, miként teremnek, mielőtt az üzletek polcaira kerülnek, a következő összeállítás választ ad a kérdéseidre!




  • 1. Földimogyoró

    Bár a nevében benne van, lehet, hogy még sosem figyeltél fel rá. Az amerikai eredetű földimogyoró az európai mogyoróval ellentétben nem a bokron terem, hanem a földben fejlődik ki. A hüvelytermés 5-10 cm-rel a felszín alatt nő, így a földből kifordítva lehet betakarítani. A 30-50 cm magasra növő bokrot kihúzzák és megpróbálnak minél több földet lerázni a gyökereinél lévő mogyokrókról. Ezt követően a mogyorót szárítani kell, mielőtt feldolgozzuk vagy eltároljuk.

    2. Spárga

    A spárga igen kényes, munkaigényes növény, nem csoda, hogy nem gyakran találkozunk vele a kiskertekben. Ez a magyarázat arra is, hogy a boltokban miért adják ilyen drágán. Ha magról vetjük el, akár 3 évet is várhatunk, mire a spárgasípok elődugják a fejüket a földből. A szálak külön-külön bukkanak elő a föld alól és merednek egyenesen az ég felé, akár a másfél méteres magasságot is elérhetik. Zsenge hajtásait szedik le, ezek a legfinomabbak, különösen a fejrész.

    3. Vanília

    Édes desszert nehezen elképzelhető a vanília jellegzetes illata és íze nélkül. Magáról a vanília növényről viszont nem sok fogalmunk van. A vanília az orchideák családjába tartozik, kúszócserje, melynek termesztése igen nagy szakértelmet igényel. Talán ez az oka annak, hogy a sáfrány után a világ második legdrágább fűszernövénye. A virágok beporzása után a fürtökben csüngő termés, amit vanília rúd formájában felhasználunk, 6 hónapig érlelődik a cserjén, ezután takarítják be. Innen sem kerül rögtön szállításra, hiszen további 5-6 hónapra van szüksége ahhoz, hogy megszáradjon.

    4. Bors

    Konyhánk egyik alapfűszere egy cserje termése. Ez egy kúszónövény, amit fára vagy karóra futtatnak fel, magassága eléri a 3-5 m-t. A borscserje akár 30 éven át is hozza kalászokban fejlődő terméseit. Az apró bogyók először zöld, majd sárga, éretten pedig piros színt vesznek fel. Érdekesség, hogy a fekete és a színes bors is egyazon cserje termése. Attól függően, hogy milyen borsot szeretnének, más-más érési fázisban szüretelik a bogyókat.

    5. Kelbimbó

    Sokan nem ismerik ezt a növényt, ami nemcsak hazánkban számít újdonságnak, de a zöldségfélék között is, hiszen nemesítése csak a 19. században történt meg. A kelbimbó különleges megjelenésű, más káposztafélékkel összetéveszthetetlen. Akár 1 m magasra is megnő, bimbóit pedig a száron hozza. A levelek tövében nőnek az apró káposztafejekre hasonlító bimbók, melyekből akár 100 is lehet egyetlen növényen.

    6. Szezámmag

    A szezámmag az az apró, fehéres színű mag, amit leginkább a pékárukra szórva látunk, de a főzéshez és salátákhoz is egyre többen használják fel egészséges hatásai miatt. Hogy a szezámmag mi fán terem, arról keveseknek van elképzelésük. Az Indiában őshonos, lágyszárú szezám növény elérheti a 3 m-es magasságot, egyenes szárából hozza vékony, oldalsó ágait. Egyetlen napig virágzik, ezt követően alakulnak ki a maghüvelyek, melyekben az értékes magok rejtőznek. Mivel a magok nagyon könnyen kiszóródnak a hüvelyekből, ezért kézi betakarítása nagyon nehézkes.

    7. Kapribogyó

    Ellentétben az olajbogyóval, nem fáról szüretelik. A mediterrán térségben őshonos, 1-1,5 m magas kapricserjének valójában nem a bogyós termését, hanem a még bimbóban lévő virágját fogyasztjuk. A sötétzöld, szirmot még nem bontott virágbimbókat leszedik, megfonnyasztják, majd olívaolajban vagy ecetes-sós lében tartósítják. Sokszor hamisítják és helyette más növények virágbimbóit árulják kapribogyó név alatt, pl. német kapribogyóként árulják a mocsári gólyahír bimbóját.

    8. Avokádó

    Hatalmas, 10-20 m magas fán terem a körte alakú, Közép-Amerikában őshonos avokádó. Viszonylag igénytelen, ezért sok helyen és sok fajtáját termesztik. Az avokádó fa 4-6 éves korában hoz először termést, virágzás után 6-9 hónappal pedig elérkezik az idő az avokádó betakarítására. Mivel napfény és meleg hatására gyorsan beérik, majd romlásnak indul, tárolása és szállítása 4 fokon történik.

    9. Ananász

    Ha eddig az a kép élet benned, hogy az ananászt komótosan szüretelik egy fáról, mint pl. a kókuszdiót, akkor itt az ideje megtudnod, hogy ez a tobozra hasonlító gyümölcs nem fán, hanem bokron terem, ún. talajlakó növény. A bokor 30-60 cm magasra nő, lila színű virágot hoz, hosszú, hegyes végű levelei a nedvesség tárolására rendezkedtek be, hogy száraz időszakokban ellássák vízzel a növényt. Ezeknek a leveleknek az ölelésében található az először zöld, majd éretten sárga gyümölcs.

    10. Szegfűszeg

    Egy újabb fűszernövény, melynek eredetéről, hogy hogyan kerül bele a kis tasakba, nem sok fogalmunk van. Az elsősorban Brazíliában, Zanzibáron és Madagaszkáron termesztett növény 15-20 m magasra nő. A konyhában fűszerként felhasznált részét pedig piros színű virágbimbói adják. Ezeket zsenge állapotban szedik le, majd megszárítják, így nyerik el sötét színűket. Érdekessége, hogy magról elvetve csak 9-12 év elteltével hoz virágot.

    Szólj hozzá