Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Mi az a pesztó, és hogyan készítsd el otthon?

Dátum: 2022-02-01 / Írta: Budai István / Látták: /

Az ikonikus zöld szósz, amit feltétként használunk a tésztára és a bruschettára, egyszerre ősi és modern. Egy latin költő már i.e. 25-ben lejegyezte a pesztó receptjét, ez alapján mondhatjuk, hogy az európai konyha valószínűleg legelső szószáról van szó. Olaszországban a legnépszerűbb feltét a Genovából származó pesztó, melyhez az összetevőket mozsárban zúzzák össze, innen ered a neve is (pestare=zúzni). Bár ma már többféle verziója is létezik, az eredeti pesztó utánozhatatlan! Most megtudhatod, hogyan készítheted el otthon!




  • Alapanyagok

    A klasszikus pesztó hozzávalói fenyőmag, bazsalikom, fokhagyma, olívaolaj és parmezán sajt. Ezek azonban nem holmi közönséges összetevők, hiszen a pesztó hazája, Liguria nevezetes a vajas-édeskés ízű olívaolajáról, valamint az enyhén fűszeres, szegfűszegre emlékeztető aromájú bazsalikomjáról. Te is törekedj tehát arra, hogy a legjobb minőségű alapanyagokat használd hozzá. Természetesen semmi nincs kőbe vésve: ha a fenyőmagot túl drágának találod, helyettesítheted mandulával vagy dióval is. Ha pedig bazsalikom éppen nincs kéznél, használhatsz helyette spenótot, borsmustárt vagy kelkáposztát is, melyektől ugyanolyan szép, mély zöld színe lesz.

    Mihez használhatod?

    A pesztót a tésztához találták ki, ehhez illik legjobban, de természetesen bátran kísérletezhetsz vele. Teheted feltétként sült csirkére, salátára, rizsre, zöldségekre, akár burgerbe is használhatod. Illik a pizzához és a tengeri ételekhez is.

    Tippek az elkészítéséhez

    1. Csakis friss bazsalikomot használj

    A szárított bazsalikomnak teljesen más íze van, mint a friss bazsalikom leveleknek. De nemcsak emiatt muszáj frissen használnod ezt a fűszernövényt, hanem a levelei nedvességtartalma miatt is, amire szintén szükség van a pesztóhoz. Víz és olajok is találhatók a bazsalikom levelekben, melyek hozzájárulnak a pesztó krémességéhez.

    2. A fenyőmagot pirítsd meg

    Ettől gazdagabb ízt kap a pesztó. Azonban, ha erre a lépésre nincs időd, a fenyőmagot nyersen is használhatod, így viszont számolj azzal, hogy édesebb lesz a pesztó.

    3. A bazsalikom levelekkel bánj finoman

    Miközben botmixerrel vagy késsel aprítod, a képződő hő hatására a bazsalikom levelei könnyen megbarnulnak. Óvatosan dolgozz vele és az aprítását ne vidd túlzásba, hogy elkerüld az oxidációt. A legjobb, ha utolsó hozzávalóként adod hozzá a pesztóhoz.

    4. Tárolhatod a hűtőben

    Ha a hűtőbe teszed, előtte csorgass a tetejére egy vékony rétegben olívaolajat. Így 2-3 napig megőrzi frissességét, ezt követően viszont oxidálódni kezd benne a bazsalikom és megkeseredik.
    Jégkockatartóba adagolva le is fagyaszthatod, ebben az esetben viszont elveszti ragyogó színét, ettől függetlenül kiolvasztás után még felhasználhatod a főzéshez.

    A recept

    Hozzávalók 1,5 bögre pesztóhoz:

    1. fél bögre fenyőmag
    2. 2 gerezd fokhagyma összezúzva
    3. fél bögre extra szűz olívaolaj
    4. 2 bögre friss bazsalikomlevél
    5. negyed bögre parmezán sajt reszelve

    Így készítsd el:

    A megpirított fenyőmagot tedd a turmixgépbe vagy botmixerrel aprítsd fel úgy, hogy krémes állagú legyen.
    Add hozzá az összezúzott fokhagymát és keverd össze.
    Tedd bele a bazsalikom leveleket és a sót, majd turmixold össze, de egyszerre csak rövid ideig, szinte pulzáló mozdulatokkal.
    Ha elnyerte ragyogó zöld színét és krémességét, keverd bele a sajtot és az olívaolajat.

    Szólj hozzá