Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Mi az a csicsóka? Hogyan készítsd? 

Dátum: 2021-04-10 / Írta: Budai István / Látták: /

Az 1600-as években érkezett meg Amerikából Európába ez a hazánkban egykor népszerű, de aztán a burgonya előretörésével méltatlanul háttérbe szorult zöldség. Az elmúlt években viszont már szuperélelmiszerként emlegetik a csicsókát, ami újra kezdi meghódítani az elegáns éttermeket. Az avatatlan szemek ránézésre könnyen összetéveszthetik a gyömbérrel, de íze inkább a burgonyáéra hasonlít. Nemcsak a vásárlását érdemes fontolóra venni, de a termesztését is, hiszen elég neki egy kevés hely a kertben, hogy bőven teremjen. Igénytelen és olcsó növény, viszont igen sokféleképpen elkészíthető, ráadásul a cukorbetegek is fogyaszthatják. Ismerkedj meg közelebbről a csicsókával!




  • A csicsóka botanikailag a napraforgó rokona. Ezt máris megértjük, amint látjuk virágozni, hiszen ősszel akár 3 méter magasra is megnövő, mini napraforgóra hasonlító virágokat hoz. Különösebb gondozást nem igényel, nagyon jól tűri a szárazságot és önmagában is gyorsan szaporodik. Mivel gumói ellenállnak a fagyoknak, a csicsókából egyszerre csak annyit szokás kiszedni, amennyit éppen felhasználunk. Mivel héja vékony, tárolva nem áll el sokáig, ezért jobb, ha frissen szedjük, a többit pedig a következő felhasználásig bent hagyjuk a földben. 

    Ezért érdemes fogyasztani

    Talán legfőbb értéke, hogy a szénhidrátot nem keményítő, hanem inulin formájában tartalmazza, ami egészen másként viselkedik a szervezetben. Nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet, emésztetlenül halad át a szervezeten. Kalóriaszegény, ezért a fogyókúrás étrendben is tökéletesen helyettesítheti a burgonyát. Magas rosttartalmával gátolja a hízást okozó tápanyagok felszívódását, hamar eltelít. Számos ásványi anyag és vitamin megtalálható benne, tartalmaz fehérjét és aminosavakat. Bár eleinte puffadást okozhat, rendszeres fogyasztásával a szervezet hozzászokik, ezután pedig igen jó szolgálatot tesz a bélflóra egészségének megőrzésében és helyreállításában. Antibiotikum kúra után természetes megoldás a bélflóra regenerálásához. 

    Előkészítése

    A csicsókának vékony a héja, ezért meghámozni sem muszáj. Elég, ha egy kefével vagy szivaccsal ledörzsöljük róla, akárcsak az újburgonyánál. Ezután mossuk meg és frissen használjuk fel. 

    Így készítsd el!

    A csicsóka elkészítési módjainak gyakorlatilag nincsenek határai. A legegyszerűbb, ha úgy gondolunk rá, mint a burgonyára. Ennek megfelelően süthetjük, főzhetjük, krémesíthetjük, szinte bármilyen ételhez kínálhatjuk különleges köretként. 

    A csicsóka remek alapanyaga főzelékeknek, krémleveseknek, süthetjük tepsiben és kiváló pürét is készíthetünk belőle. Mivel a burgonyához képest szinte alig van benne keményítő, a pürésítés során sem lesz nyálkás, ragacsos. Kisüthetjük chipsnek, de nyersen, salátaként is fogyasztható. Sőt, még a levét is kipréselhetjük, egészséges és fogyókúrás italt nyerhetünk belőle!

    Petrezselyemmel, citrusfélékkel, ecettel, tejszínnel, fokhagymával – tulajdonképpen bármivel párosíthatjuk, hiszen íze elég semleges ahhoz, hogy a különböző ízvilágokat tökéletesen kiegészítse. 

    Szólj hozzá