Sokan éppen olyan gabonának hiszik, mint a bulgurt, hiszen úgy is néz ki és úgy is viselkedik, mint egy teljes értékű gabonaféleség. Ám valójában a kuszkusz tésztaféle, melyet többnyire durumbúzából készítenek.
Hagyományosan még ma is kézzel készítik, mégpedig búzadarából, amit liszttel és vízzel gyúrnak össze, majd megszárítják. Természetesen nekünk már könnyebb a dolgunk, hiszen a kuszkusz géppel, nagyüzemi módszerrel készített változatát főzésre készen megkaphatjuk az üzletekben!
Az afrikaiak különböző módokon ízesítik, Tunéziában például csípősen, Algériában paradicsomosan, Marokkóban pedig sáfránnyal szeretik. A chili, a fokhagyma, a koriander, a kömény mind kiválóan illenek hozzá, de gyömbérrel, citrommal és szinte bármivel ízesítheted!
Egészséges-e a kuszkusz?
Amennyiben durumbúzából készül, sokféle egészséges összetevőt tartalmazhat. Magas a rosttartalma, már kis mennyiségben fogyasztva is a napi rostszükséglet 10%-át tudja fedezni. Nagyon jó forrása a szelénnek, ami fontos tápanyag a sejtek egészsége szempontjából. 1 bögre főtt kuszkusz a napi ajánlott szelénbevitel 75%-át fedezi.
Éppen ezért viszont vigyázni is kell vele, hiszen aki nagy mennyiségben és rendszeresen fogyasztja, annak szelénből hamar kialakulhat felhalmozódás a szervezetében. Aki figyel a vércukorszintjére, annak a kuszkusz nem a legjobb választás. Nagyon magas a szénhidráttartalma, mint bármilyen más tésztaféle, ez is sok finomított szénhidrátot rejt magában. Ezzel pedig villámgyorsan megemeli a vércukorszintet.
Hogyan lehet felhasználni?
A kuszkusz fogyasztható önmagában, egytálételként zöldségekkel, fűszerekkel ízesítve, de leggyakrabban köretként kerül a tányérra. Reggelire összekeverheted szárított vagy nyers gyümölcsökkel és zabpehellyel.
Készíthetsz belőle muffint, használhatod töltelékként, de nagyon finom saláta is készülhet belőle. Hússal és hallal egyformán finom.
Így készítsd el!
Ha kedvet kaptál kipróbálni, nem kell sok erőfeszítést tenned, hogy a tányérodon gőzölödjön! Ugyanis nincs más feladatod, mint másfélszeres mennyiségben, forrásban lévő vízzel – vagy alaplével – felönteni, lefedni és 8-10 perc alatt készre főzni.
A legjobb, ha még a forralás előtt kevered hozzá a sót és az egyéb fűszereket, így zamatosabb lesz a végeredmény! Mikor magába szívta a folyadékot és puhára főtt, egy villával kevergesd át, hogy a szemek szétváljanak.