Egy egészséges felnőtt számára az ideális páratartalom 40-60%-os, a kisgyermekek viszont 60-70%-os páratartalomban érzik jól magukat. És hogy hogyan érd el a megfelelő értéket? Párologtató mécsesekkel, de egyszerűbb megoldást is választhatsz: helyezz vízzel teli edényt a radiátorra! Manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az elektromos párologtató, illetve párásító készülékek. Ha növényeket telepítesz a helyiségekbe, szintén megnő a páratartalom, ilyen módon a víz fokozatosan párolog és jut a levegőbe.
Túl alacsony, vagy túl magas páratartalom
Fontos megtalálni és fenntartani az optimális páratartalmat, hiszen a túl alacsony, vagy túl magas értékeknek negatív következményei lehetnek, sőt, saját egészségünk mellett otthonunkat is károsíthatja.
A túl magas páratartalom a különböző kórokozók, atkák és gombák elszaporodását segíti, de nem csupán az emberi szervezet számára jelent fenyegetést: magas páratartalom mellett nagyobb az esély a penészgombák elszaporodására, valamint a falak is könnyebben dohosodnak.
A túl alacsony páratartalom következtében a nyálkahártya kiszáradhat, szemszárazság, torokkaparás, szájszárazság, száraz köhögés jelentkezhet. Ezenkívül ha otthonunkban túl száraz a levegő, fokozottan figyelnünk kell bőrünk ápolására, hiszen a túl száraz levegő bőrünket is szárítja.
Érdekesség, hogy a levegő páratartalmától is függ, hogy mennyire van melegünk, vagy mennyire fázunk. Míg az alacsonyabb páratartalmú levegőt hűvösebbnek, a magasabb páratartalmút melegebbnek érzékeljük. Az olvasottakat figyelembe véve tegyük otthonunkat még kényelmesebbé, és találjuk meg az optimális páratartalmat!