De talán erre nincs is szükség, hiszen mindenki maga eldöntheti, hogy szerinte milyen az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás. Ehhez most segítséget nyújthat ez a kis összeállítás, amelyben igyekszünk megvizsgálni, hogy milyen érvek szólnak a vegetáriánus étrend mellett, és milyenek ellene. Először tehát nézzük az előnyöket, amik a vegetáriánus étrend mellett jelentkezhetnek.
Vegetarizmus előnyei
Mindenekelőtt a legnagyobbrészt zöldségekből és gyümölcsökből álló étrendnek köszönhetően, nagy mennyiségű vitaminhoz és ásványi anyaghoz jut hozzá a szervezet. Ráadásul amennyiben nyers formában fogyasztjuk, akkor teljesen természetes módon történik mindez. Ehhez kapcsolódik, hogy a növényi rostok így akadálytalanul képesek kitisztítani a beleket. Sőt, ezek a rostok megakadályozzák, hogy méreganyagok szívódjanak fel, ezzel pedig rengeteg betegség elkerülhető, megelőzhető igen nagy eséllyel, köztük a rák kialakulása is. Persze rendkívül fontos, hogy teljesen tudatos legyen a táplálkozás, és a vegetáriánus ne csupán a húst mellőzze, hanem például a finomított termékeket is, mint a liszt vagy a cukor. S természetesen ehhez párosulnia kell az alkoholtól és a dohányzástól való távolmaradásnak, valamint rendkívül lényeges a rendszeres testmozgás megléte is.
Egy másik fontos előnye a vegetáriánus étrendnek, hogy mivel alacsony az energia-bevitel, ezért könnyedén elérhető vele az ideális testsúly és aztán meg is tartható. Hiszen a zöldségeknek igen alacsony a szénhidráttartalmuk, s a gyümölcsöké sem túl magas, így jóval nagyobb mennyiség elfogyasztható belőlük. A rosttartalmuk viszont igen jelentős, ami hozzájárul a telítettség érzethez, valamint felgyorsítja az emésztés folyamatát is. Így ha nem esznek finomított élelmiszereket és nagyobb mennyiségű cukrot, akkor szinte lehetetlen elhízniuk a vegetáriánusoknak. Ezzel pedig minden az elhízással összefüggésbe kerülő betegséget is elkerülnek, mint például a szív-és érrendszeri problémák, a magas vérnyomás vagy éppen a cukorbetegség.
De a daganatos betegségek előfordulási aránya is jóval alacsonyabb a húsevőkhöz képest, ami nagyban köszönhető annak, hogy a vegetáriánusoknak sokkal kevesebb a telítettzsír-fogyasztásuk. Szintén jóval ritkább a vegetáriánusok között a magas koleszterinszint előfordulása, a vitaminhiány vagy az immunrendszer legyengülése. Ez főként a nagy mennyiségű antioxidáns bevitelnek köszönhető, ami a magas karotin tartalmú élelmiszerekben, valamint főként a káposztafélékben fordul elő.
Ráadásul a húsban található zsír és fehérje kombinációja igen nagy eséllyel okoz elhízást és érelmeszesedést is. A húsban lévő zsír pedig 12 igen súlyos betegség kialakulásáért is nagymértékben felelős, mint például az agyvérzés vagy a szívelégtelenség. Továbbá a húsban fellelhető fehérje megemésztése több dolog miatt is nehéz az emberi szervezet számára. Egyrészt a hús nagyon sok fehérjét tartalmaz, ezért jó részük egyszerűen megrothad a belekben. Ez pedig sok méreganyag felszabadulásával jár, aminek nagy része fel is szívódik a bélcsatornából. A fehérje megemésztése során ráadásul a szükségesnél több aminosav kerül a vérkeringésbe, ami túlterheli a fő kiválasztó szerveinket, a májat és a vesét is. Így a tüdő és a bőr is kénytelen részt venni a kiválasztásban, aminek következtében bőrkiütések és asztmatikus tünetek is előfordulhatnak.
Szintén a hús ellen szól, hogy az egyik bomlásterméke az emésztés során a húgysav. Ez pedig roppant magas mennyiségben tud felhalmozódni a szervezetben, ami miatt már nem képes mind kiválasztódni, és ezért egyszerűen lerakódik a test különböző területein, mint például a vesékben (vesekő), vagy az ízületek között (köszvény).
Vegetarizmus hátrányai
Most pedig nézzük meg, hogy mely érvek szólnak a hús fogyasztása mellett!
Az egyik legtöbbet hangoztatott érv a vegetáriánus étkezés ellen, hogy a hús mellőzése miatt rendkívül vissza tud esni a fehérje bevitel. Ez főként azokat érinti, akik semmilyen állati eredetű ételt nem fogyasztanak. Az alacsony fehérje bevitele miatt pedig nagyobb valószínűséggel alakulhat ki kóros testsúly csökkenés vagy vérszegénység.
Továbbá könnyedén jöhet létre vashiányos állapot is, mivel leginkább a vörös húsokból tud a szervezetünk nagyobb mennyiségű vashoz hozzájutni. Ráadásul a fehérje és a vas felszívódása egymással szorosan összefügg. Ezen kívül különféle hiánybetegségek is gyakrabban jelentkezhetnek a vegetáriánusok körében, mint példádul a kalcium vagy a B12-vitamin hiányos állapotai is.
Azt sem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a vegetáriánus étrenddel teljesen kiiktatjuk a különféle méreganyagokat. Ugyanis legfeljebb a biogazdálkodásból származó élelmiszerek esetében lehetünk ebben bizonyosak, bár manapság igen nehéz ellenőrizni, hogy a különféle gyümölcsök és zöldségek génmódosítottak-e, vagy sem. Ha azonban hagyományos módon termelt termékeket vásárolunk, azokban még nagyobb mennyiségű vegyszerrel, rovarirtókkal és mérgekkel is számolhatunk. S ha szinte csak ilyen szerekkel kezelt ételeket fogyasztunk, akkor ezek káros hatásai fokozottabban is jelentkezhetnek.
Persze mindezek a hátrányos effektusok csak abban az esetben léphetnek fel, ha megfelelő ismeretek nélkül vágunk bele a vegetáriánus étkezésbe, és egyszerűen csak elhagyjuk a hús fogyasztását. Hiszen a kieső vitaminokat és tápanyagokat mindenképpen más forrásból szükséges pótolni, hogy ne léphessenek fel különféle hiányos állapotok, betegségek. Különösen kell erre figyelni gyerekkorban és az idősebbek esetén, mert ha egyoldalú a táplálkozás, akkor a fiatal szervezet nem tud megfelelően fejlődni, az idős pedig már nem tudja jól viselni a különféle hiányos állapotokat.
Így aki a vegetáriánus étrend mellet teszi le a voksát, előtte okvetlenül térképezze fel, hogy a különféle vitaminokat és ásványi anyagokat mely zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával tudja a szervezete számára biztosítani. Persze mindenki szabadon dönthet róla, hogy fogyaszt-e húst, vagy sem, ami azonban roppant fontos, az a tudatos életmód és a kiegyensúlyozott étrend megléte, akár eszünk húst, akár nem.