Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Meddig állnak el az alapvető élelmiszerek?

Dátum: 2021-07-15 / Írta: Budai István / Látták: /

Az ételpazarlás napjaink egyik legfenyegetőbb veszélye, melynek mértéke ráadásul egyre növekszik a világ fejlett országaiban. Hogy ezt a minden szempontból káros trendet megtörjük, saját konyhánkban, egyéni háztartásunkban kell megtennünk hozzá az apró lépéseket. Ez ott kezdődik, hogy megtanuljuk, milyen élelmiszert meddig tarthatunk el és meddig fogyaszthatunk biztonsággal. Felesleges a felhalmozás olyan ételekből, melyeknek még a fogyasztás előtt lejár a szavatossága, így aztán elkerülhetetlenül a kukában végzik. Reformáld át a háztartásodat és vess véget az ételpazarlásnak otthon a következő útmutató segítségével!




  • Ahhoz, hogy egy-egy élelmiszer fogyaszthatósági idejét a maximumra kitolhassuk, megfelelően kell tárolnunk. Ezzel megelőzhetjük az idő előtti megromlását és a készleteink is tovább maradnak felhasználhatók. Nézzük, hogy alapvető élelmiszereink meddig őrzik meg minőségüket!

    1. Meddig áll el a liszt?

    A lisztet száraz és hűvös helyen tároljuk. Ez lehet a kamrában vagy az ajtóval rendelkező konyhaszekrény polcán. A fontos, hogy mind a melegtől, mind a fénytől védve legyen, hiszen ezek hatására előbb romlik meg, mint amit a csomagolásán látható szavatossági idő mutat. De a lisztek sem egyformák. A fehér liszt eltarthatósági ideje 6-8 hónap, ezért ha gyakran használjuk, érdemes belőle akár nagyobb készletet is felhalmozni. Az alternatív lisztekkel azonban már más a helyzet. A teljes kiőrlésű liszt szavatossági ideje 4-6 hónap alatt jár le, de a különféle magas zsírtartalmú magvakból (pl. mandulából) készült lisztek felhasználhatóságának ideje ennél jóval rövidebb. Ennek oka, hogy a bennük található zsr miatt a liszt megavasodik. Mindig nézd meg a csomagoláson megjelölt dátumot és azon túl ne használd fel a lisztet.

    2. Meddig áll el a száraztészta?

    Bár a tésztafélék tárolására dekoratív dobozokat és üvegeket vásárolhatunk, jobb, ha ellenállunk ennek a csábításnak. A legtovább ugyanis akkor őrzik meg a minőségüket, ha felhasználásig az eredeti csomagolásban hagyjuk őket, hiszen így egy pillanatra sem tudnak érintkezni a levegővel. Így tartsuk őket száraz és hűvös helyen, ha lehet, inkább szekrénybe zárva, mintsem napfénynek kitéve. A száraztészta ilyen körülmények között akár 1 évig, de eredeti csomagolásában tartva még tovább is elállhat. A szakemberek az “1000 évig is elálló” élelmiszerek közé sorolják.

    3. Meddig áll el a cukor és a só?

    A száraztésztához hasonlóan ezek is az “örök életű” élelmiszerek közé tartoznak. A cukor és a só egyetlen esetben tudnak tönkremenni, ha nedvesség hatására összecsomósodnak. Ám valójában meg ekkor sem romlanak, csak a felhasználásuk válik nehézkessé. Ezek olyan elpusztíthatatlan élelmiszerek, melyeknél a csomagoláson feltüntetett szavatossági időt kivételesen nem kell szentírásnak venni. Ha megfelelőn – száraz és hűvös helyen – tárolod, és gondoskodsz arról, hogy a rovarok se költözzenek bele, gyakorlatilag bármeddig felhasználhatod őket.

    4. Meddig áll el az olaj?

    Az olajokból ma már annyifélét használunk, hogy nem lehet őket egy kalap alá venni. Egyre népszerűbbek a napraforgóolajat kiváltó alternatív olajok, melyeknek a tulajdonságai is eltérőek. A napraforgóolaj akár 16 hónapig is eltartható, míg pl. a szőlőmagolaj 1 évet sem bír ki. Hogy biztos legyél benne, hogy az olaj még fogyasztható, ellenőrizd a szagát és a színét. A rendellenességekből rögtön látni fogod, ha az olaj minősége megromlott. Hogy minél tovább eltarthasd, az olajakat tárold napfénytől védett, száraz helyen. A konyhapultról helyezd át inkább a kamrába vagy a konyhaszekrénybe az olajjal teli üvegcséket, mert hiába mutatósak, ha hamarosan már csak dekorációnak tudod használni őket.

    5. Meddig állnak el a fűszerek?

    Hihetnénk, hogy a fűszerek sosem romlanak meg. És ez tulajdonképpen így is van. Eredeti csomagolásban veszítenek ugyan aromájukból, de ettől még nem válnak romlottá. Problémát a fűszereknél is a nedvesség okozhat, melynek hatására avasodás léphet fel, ennek viszont látható és kiszagolható jeleit is észre fogod venni. Ha megkóstolod a szárított fűszert és már nem vagy nagyon enyhén érzed csak az ízét és az illatát, az már mutatja, hogy biztosan régen vásároltad. Jobb, ha újat veszel helyette.

    6. Meddig állnak el a konzervek?

    Előfordult már nem egyszer, hogy matuzsálem korú konzervek kerültek elő, melyeknek a tartalmát ennyi idő után is fogyaszthatónak találták a kutatók. Mi másban bízhatnánk eltarthatóság tekintetében, ha nem a konzervekben? De az elővigyázatosság itt sem árt, hiszen a konzervek között is lehetnek meghatározó különbségek. A magas savtartalmú élelmiszereket rejtő konzervek – pl. paradicsom – legfeljebb 1,5 évig fogyaszthatók, viszont amelyiknek alacsony a savtartalma, azokat akár 2-5 év múlva is felhasználhatjuk.

    7. Meddig áll el a sütőpor?

    A sütőport sokszor több darabot tartalmazó csomagolásban vesszük. Egyet-kettőt felhasználunk belőle, a többi pedig a fiók mélyére kerül. Mikor nagy sokára eszünkbe jut, hogy újból sütnénk valamit, kezünkbe akadnak a rég elfeledett kis csomagok. De meddig használhatjuk biztonságosan a sütőport? Merthogy lejárati ideje ennek is van. Ha nem vagy benne biztos, hogy még működőképes-e a sütőpor, teszteld: egy kevés sütőporhoz adj kevés meleg vizet. Ha a reakció erős, intenzíven beindul a buborékképződés, akkor nyugodtan felhasználhatod. Ha azonban ilyet nem látsz vagy csak gyengén, inkább vásárolj frisset helyette.

    8. Meddig áll el a rizs?

    Nem is emlékszel, mikor vetted azt a bontatlan rizst, amire most rábukkantál? Nem kell aggódnod, nyugodtan megfőzheted! Amennyiben a csomagolása nem sérült, azaz teljesen légmentesen tároltad, a rizs gyakorlatilag bármeddig felhasználható. A legfőbb ellensége a rizsnek a nedvesség. Ha ez bejut a szemek közé, a kórokozók is megjelennek. Ha azonban szárazon tudod tartani, nem fog megromlani. A legcélszerűbb a tésztához hasonlóan a rizst sem tárolóedényben, hanem eredeti csomagolásában tartani.

    9. Meddig áll el a méz?

    Ha csak ritkán fogyasztod, ritkán is kell venned, hiszen az évekkel ezelőtti maradékhoz is bátran hozzányúlhatsz. Gondolj csak arra, hogy a világ legrégebbi, ma is fogyasztható méze több mint 5000 éves – a tiéd ennél csak fiatalabb lehet. Igaz, hogy idővel a méz kristályosodni fog, ezért nehezebb bánni vele, de az üvegét forró vízbe téve könnyedén felolvaszthatod.

    10. Meddig áll el az ecet?

    Az ecetből is felhalmozhatsz jókora mennyiséget, kárba veszni biztosan nem fog. A még fel nem bontott palackok ugyanis korlátlan ideig megőrzik minőségüket.

    11. Meddig állnak el a tömény alkoholos italok?

    Egy kis bónusz az alapvető élelmiszerek mellé: a tömény italokat, min a pálinka, a konyak vagy a rum hosszú-hosszú időn át eltarthatod. Ha van néhány bontatlan üveg, amik még az “őskorból” maradtak meg, megőrizheted, hiszen az eredeti csomagolásban, légmentesen és napfénytől védve tárolva ezek az italok tulajdonképpen bármeddig fogyaszthatók.

    Szólj hozzá