Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Legyen a Te lekvárod a legjobb – 5 tipp, amit érdemes megfogadnod

Dátum: 2018-07-02 / Írta: Budai István / Látták: 40688 /

Nyáron beindul a lekvárfőzési szezon és egészen ősz közepéig tart, míg elérhetők a befőzésre alkalmas gyümölcsök. A kínálat bőséges, hiszen a cseresznye, az eper, a barack, a meggy, a ribizli, a málna, az áfonya és természetesen a szilva mind kitűnő lekvár-alapanyagok. Lekvárt készíteni szinte bármiből lehet, még akár télen is, déligyümölcsből, a zöldséglekvárok pedig igazi különlegességnek számítanak.




  • Ha még soha nem csináltad, de szívesen kipróbálnád magad is az otthoni lekvárfőzést, a következő tippek lesznek segítségedre!

    1. A gyümölcs előkészítése

    Legyen friss és érett, de érésének csúcsán még ne legyen túl az a gyümölcs, amiből lekvárt szeretnél készíteni. A túlérett gyümölcsök erre már nem alkalmasak, ugyanakkor a még nem kellőképpen éretteknek kisebb a cukortartalmuk.

    Hibás szemek ne kerüljenek a fazékba, mert az egész lekvárt tönkretehetik. Alaposan nézd át a gyümölcsöket, és amin romlás jeleit látod, azt ne használd fel.

    A gyümölcsöket meg kell mosni, mielőtt befőzöd őket, de arra ügyelj, hogy ne nagyon dörzsöld a héjukat, mivel ebben is rengeteg ízanyag rejlik. A gyümölcsöket mindig hideg vízben mosd meg.

    2. Befőttesüvegek fertőtlenítése

    Lekvárok tárolására csakis olyan üveget használj, melynek a teteje sem sérült és nem rozsdás. Mégha tisztának is látszanak, a befőttesüvegeket minden esetben el kell mosnod, forró vízzel sterilizálni kell őket.

    Először a szokott módon, mosogatószerrel mosd ki alaposan, öblítsd le, majd forró vízben főzd ki őket. Ezt a műveletet az üveggel és a fedéllel is végezd el. Légy alapos, mert a legkisebb szennyeződéstől is tönkremehet a lekvár!

    A tisztaság nem csak a befőttesüvegek esetében elengedhetetlen, de a munkafelületen is, ahol dolgozol a gyümölcsökkel. A szennyeződések ugyanis innen is belekerülhetnek az üvegbe.

    3. A cukor sem mindegy

    Bár a legtöbb gyümölcsnek önmagában is magas a cukortartalma, a cukor használata mégis elengedhetetlen a lekvárkészítésnél. Cukorra nem csak azért van szükség, hogy édesebb ízt érjünk el, hanem elsősorban a tartósítás miatt.

    Használhatsz kristálycukrot, de még jobb, ha külön erre a célra készült befőzőcukrot vásárolsz, aminek nagy előnye, hogy kevesebb ideig kell forralnod vele a lekvárt, mint a hagyományos kristálycukorral.

    4. Végezz próbát, mielőtt az üvegbe töltöd a lekvárt!

    Hogy biztos legyél benne, hogy a lekvár nem lesz túl híg, egy keveset végy ki a fazékból és cseppentsd egy tányérra. Ha megdermed, a lekvárod elkészült. Ha azonban folyós marad, még főznöd kell egy kicsit, hogy kellőképpen besűrűsödjön.

     

    5. Üvegbe töltés

    Érdemes az üvegeket melegen tartani, míg a lekvár beléjük nem kerül. Ezt legegyszerűbben úgy tudod megtenni, hogy egy tepsibe meleg vizet öntesz, majd beleállítod a még üres befőttesüvegeket.

    A lekvárt mindig forrón és színültig töltsd az üvegbe. A fedél alá célszerű egy darab celofánt tenni, ezután csavard rá szorosan az üvegre. Miután lezártad, fordítsd fejjel lefelé, ez is a fertőtlenítést szolgálja.

    +1. Recept kellene? Ide kattintva olvashatod a legnépszerűbb lekvár recepteket

    Szólj hozzá