Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Le kell szedni a húslevesről a habot?

Dátum: 2021-02-12 / Írta: Budai István / Látták: /

A magyar konyha egyik legtradicionálisabb fogásáról van szó, mégis, a mai napig nem sikerült pontosan megfejteni a titkát. Az egy dolog, hogy mindenkinek más bevált trükkje van, amivel egyedivé teszi a húsleves ízét, de egészen más a lehabozás témaköre. Nagymamáink valószínűleg megdöbbenve néztek volna ránk, ha azzal állunk eléjük, hogy mi nem habozzuk le a húslevest. De valóban szükség van rá vagy teljesen felesleges időhúzás az egyébként is órákat felemésztő húsleves készítése közben?




  • A húslevesnél az egyik legfőbb hibát az jelenti, ha a végeredmény zavaros lesz. A kristálytiszta, aranysárga színű leves semmilyen oda nem való dolgot nem visel el. Márpedig a főzés közben a tetején képződő hab sem esztétikus, sem a leves ízét nem gazdagítja. De mihez kezdjünk vele?

    Mi az a hab a húsleves tetején?

    Már az első forráskor megjelenik a szürkés hab, ami valójában a húsokból és a csontokból kicsapódott fehérje, valamint ásványi sók összessége. Mivel ezek önmagukban nagyon is hasznos összetevők, sokan nem hajlandók megszabadítani tőlük a levest. Ez a tábor inkább feláldozza a húsleves hibátlan kinézetét az egészséges tápanyagok javára.

    Nem habozni

    Az sem mindegy, hogy marhából vagy csirkéből készül-e a leves, hiszen a marhahús sokkal erőteljesebb habot képez, ez már sokakat eltántorít attól, hogy ne végezzék el a lehabozást, míg a csirke esetén a hab kevésbé zavaró, ezért ilyenkor nem foglalkoznak az extra procedúrával, hiszen a főzés során a hab szinte teljes egészében eloszlik és nem lesz zavaró.

    Akik főzés közben nem habozzák le a levest, gyakran egy másik módszert alkalmaznak arra, hogy a zavaros részek a lábas aljára kerüljenek: mikor a leves elkészült, egy szűrőt bélelj ki konyharuhával, tedd egy nagy lábas tetejére és erre merőkanállal merd át (ne öntsd!) a húslevest.

    Habozni

    Ha felütöd a szakácskönyvet vagy meghallgatod neves séfek véleményét, valószínűleg te is a lehabozás mellett döntesz, hiszen a többség el sem tudja képzelni, hogy a húsleves ne legyen makulátlanul tiszta. A lehabozás egyébként nem egy macerás művelet, ha úgy érzed, annyi hab képződött már a leves tetején, amit te nem szívesen viselsz el, akkor habozd le a levest, mikor épp gyöngyözni kezd.

    Nem biztos, hogy ez a lényeg!

    A húslevesnek megannyi trükkje és titka van a lehabozáson kívül. A tisztaságát az is befolyásolja, hogy mennyi és milyen összetételű hús és csont van benne, ahogyan a főzés módja is. Ha hagyod nagyon erősen forrni, természetes, hogy több hab képződik rajta, mint amennyi kellene. Ezt viszont elkerülheted, ha a jól bevált aranyszabály szerint hideg vízzel teszed fel főni és lassú tűzön, félig lefedve hagyod gyöngyözni, nem pedig forrni.

    Szólj hozzá