Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Kollégiumban főzés, mégis hogyan? (x)

Dátum: 2024-01-14 / Írta: Budai István / Látták: /

– Juhú, végre szülők nélkül! – gondoljuk sokan, amikor megtudjuk, felvettek egy másik város iskolájába, egyetemére. Végtelen szabadság, véget nem érő éjszakák… Aztán jön a kiábrándulás: szobatársak, kevés pénz, önellátás. A konyhába már nem csak beugrunk és kikapunk valami finomságot a hűtőből, amit anya készített, hanem főzni kell, és másokkal közösen kell használni sok mindent.




  • Felnőtt életünk fontos része, hogy elköltözünk otthonról. Ha másik városban kezdjük meg középiskolai vagy egyetemi tanulmányainkat, a többség kollégiumba vagy albérletbe költözik. Mindennek van előnye és hátránya. A kollégium melletti egyik érv az anyagiak, hiszen egy ilyen lakóhely még mindig olcsóbb, mint egy albérlet. Elég, ha kifizetsz egy havi fix összeget, és rezsi költséggel – ami egy albérlethez tartozik – általában nem kell számolni.

    A kollégiumba költözés ugyanakkor egy sor megoldandó problémát hoz magával. Milyen felszereltsége van például az intézménynek? Takarító eszközöket adnak? Az elektromos hálózat mennyi készülék használatával terhelhető? Mennyi hely áll rendelkezésre? Hány emberrel kell együtt élni, és osztozkodni a közös tereken? 2-12 fő is lehet, akikkel együtt kell élnünk. Mielőtt beköltözünk egy ilyen helyre, érdemes megkérdezni ismerősöket, barátokat, akik laktak már kollégiumban, hogy milyen tippeket adnának. Ha nincs ilyen személy a környezetünkben, itt is segítségül hívhatjuk az internetet.

    Előnye még ezenkívül a kollégiumnak, hogy a kompromisszumkészségünk sokat fejlődhet. Ha tudjuk, kikkel fogunk együtt élni, akár össze is lehet beszélni, hogy kinek milyen eszköze van, és akkor azt hozza magával. Mivel különböző helyekről, különböző szociális háttérrel érkeznek az emberek, más-más szokások alakultak ki az évek során. Valaki rendmániás, valaki kevésbé, valaki éjjeli bagoly típus, más pedig reggeli pacsirta. A későbbi konfliktusok és a mérgező környezet elkerülése érdekében érdemes ezeket tisztázni a beköltözés utáni lehető legrövidebb időn belül. Természetesen ilyenkor is elengedhetetlen, hogy az ember minden nap egyen, ezért elkerülhetetlen, hogy főzzünk a közös helyiségben.

    Ha nem csak a lakhatási költségen akarunk spórolni, utána járhatunk, melyik üzletben szerezhetjük be olcsóbban az eszközöket, az edényeket, a hozzávalókat. Az Ujsagomat alkalmazás és weboldal például nagyon jó támpontot adhat, szinte mindegyik magyarországi üzlet hetente frissülő akciós újságját átböngészhetjük.

    Amennyiben intenzívebb szagú ételt akarunk elkészíteni, például valami halasat, vagy olyat, amiben sok a hagyma, elkészítése közben érdemes állandó jelleggel szellőztetni, vagy bekapcsolni a szagelszívót, hogy a többieknek ne okozzunk kellemetlen perceket.

    A főzés minőségét nagyban befolyásolja, hogy milyen eszközök állnak rendelkezésre. Nem kell ilyenkor sem aggódni, egy kis kreativitással minden megoldható. Sokszor be kell érnünk 1 főzőlappal, mikrohullámú sütővel, vagy vízforralóval. Amennyiben nincsen sütőnk, egy mikró nagy segítségünkre tud szolgálni. Ha már vágyunk egy kis házi készítésű süteményre, ezt a bögrés-mikrós süteményt bárkinek ajánlhatjuk:

    Mi is kell hozzá?

    1. 3 dl-es bögre
    2. 4 evőkanál liszt
    3. 3 evőkanál cukor
    4. késhegynyi sütőpor
    5. 2 evőkanál kakaópor
    6. 1 tojás
    7. 2 evőkanál olaj
    8. 2 evőkanál tej

    Elkészítési folyamata is nagyon egyszerű. Egy bögrébe belekanalazzuk a száraz hozzávalókat és alaposan összekeverjük. Ráütjük a tojást, hozzáadjuk az olajat és a tejet és egy kanál segítségével alaposan összekeverjük az egészet. A bögrét a mikrohullámú sütőbe tesszük, majd beállítjuk az időszabályozót 3 percre. Kb. 1 perc alatt szépen megemelkedik a tészta, de semmi esetre se vegyük ki hamarabb. Ha megállt a mikró, hagyjuk bent még 30 másodpercig, azután vegyük ki. Kiboríthatjuk, félbevághatjuk és megtölthetjük, de a bögréből kikanalazva is fogyaszthatjuk. Extra tipp, hogy a karácsonyi hangulat kedvéért tehetünk bele mézeskalácsos fűszerkeveréket, vagy egy kis fahéjat.

    A kapcsolati tőke – amit a kollégiumi évek alatt szerezhetünk – nem egy elhanyagolható szempont. Lehet, hogy itt ismered meg az új legjobb barátodat, szerelmedet, vagy későbbi üzleti partneredet. Sajnos a másik véglet is előfordulhat, amikor nem túl harmonikus az együttélés, és a jövőben valószínűleg nem fog már folytatódni a kialakult kapcsolat. Minden esetben sokat tanulhatunk önmagunkról és embertársainkról, és ezt a tudást a jövőben ügyesen fel is használhatjuk.

    A kollégiumi élet egy nagy kaland! Mindenkinek javasolt, hogy próbálja ki legalább egyszer az életben.

    Szólj hozzá