Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Kókuszzsír, vaj, olaj? Mi mire való? Hogyan használd?

Dátum: 2019-08-29 / Írta: Budai István / Látták: 5188 /

A kókuszolaj – szilárd állapotban kókuszzsír – és a kókuszvaj nem véletlenül viselnek más nevet. A két készítmény nagyjából annyira különbözik egymástól, mint a mogyoróolaj és a mogyoróvaj.




  • Míg a kókuszzsírt egyre többen próbálják ki a konyhában és a szépségápolásban, addig a kókuszvajat és annak felhasználási módjait még viszonylag kevesen ismerik. Most segítünk, hogy mindkettőről megtudd a legfontosabbakat és azt is, mi mindenre használhatod őket!

    Hogyan készülnek?

    Mindkettő a kókusz húsából készül.
    A kókuszolajat hidegen sajtolással készítik a kókusz húsából. Szobahőmérsékleten szilárd, ekkor kókuszzsírnak nevezzük, felmelegítve pedig folyékonnyá, olajjá változik.

    A kókuszvaj szintén a kókusz húsából készül, amit először pépesítenek, majd centrifugálnak. Sok kókuszolajat és kókuszrostot is tartalmaz, a legfőbb különbség a kókuszzsírhoz képest, hogy a kókuszvajban a gyümölcs húsa is megtalálható, míg a kókuszzsírban csak az olaja. A kókuszvaj állagát szintén befolyásolja a hőmérséklet. Szobahőmérsékleten közepesen puha, míg felmelegítve extra krémes állagú lesz, hidegben pedig inkább viaszossá válik.

    Tápanyagtartalmuk

    A kókuszzsír kizárólag zsírokat tartalmaz, nagyrészt telített zsírsavakat. Egy evőkanál kókuszzsír zsírtartalma 14 g.

    Ezzel szemben a kókuszvaj jóval változatosabb összetevőkből áll. Ebben is találhatók telített zsírok, egy evőkanálnyi mennyiségben kb. 10 g. Ezenkívül vannak benne olyan tápanyagok, melyek a kókuszolajban nem találhatók meg, közülük a legfontosabbak a rostok. Egy evőkanál kókuszvaj 2 g élelmi rostot tartalmaz. De található benne fehérje, kálium, magnézium és vas is.

    Mindkettőnek egyformán magas a kalóriatartalma, egy evőkanál kókuszvaj és kókuszzsír kb. 110-120 kalóriát tartalmaz.

    Felhasználásuk

    A konyhában

    A kókuszolajat előszeretettel alkalmazzák főzéshez, sütéshez. Mivel igen magas a füstpontja, nehezen ég oda, ezért egyszerű a használata. Szilárd állapotban, szobahőmérsékleten pedig nagyon hosszú ideig eltartható. Mivel ízében nem vagy csak nagyon kis mértékben köszön vissza a kókusz, szinte bármilyen étel elkészíthető vele.

    A kókuszvajjal jóval ritkábban főznek, mivel vaj állaga miatt hamar odakap. Íze intenzívebben kókuszos, ezért nem lehet olyan sokféle ételhez felhasználni, mint a semlegesebb ízű kókuszolajat. Sütéshez azonban ideális a kókuszvaj, sütemények készítéséhez érdemes kipróbálni, de nyersen is beletehetjük különböző desszertekbe, hogy krémes állagot adjon nekik. Kávéba keverve pillanatok alatt elkészíthetünk vele egy jó kis kókuszos lattét!

    A szépségápolásban

    A kókuszolaj használata a bőr- és hajápolásban egyre elterjedtebb. 100%-ban természetes és olcsó megoldás a mindennapos szépségápolás különböző műveleteihez, még érzékeny bőr és roncsolódott haj ápolására is alkalmas.
    Kókuszzsírral egyszerűen megszabadulhatunk a napközben viselt smink maradványaitól, őrölt kávéval elkeverve fantasztikus bőrradírt készíthetünk belőle, használhatjuk teljes értékű testápolóként, kézkrém és arckrém helyett, illetve számtalan módon készíthetünk belőle pakolást valamennyi típusú hajra.

    A kókuszvajat is érdemes beszerezni és használatát rendszeressé tenni a szépségápolási rutinunkban. Sok kozmetikum összetevői között megtaláljuk, mint alapanyagot. Készítenek vele testápolókat, ajakápolókat, arckrémeket. Egészségesebbé, fényesebbé teszi a hajat, ehhez elég csak szárazon bemasszírozni, majd 20 perc után leöblíteni. Erősíti a hajszálakat, segít megelőzni és megállítani a hajvégek töredezését. Nyugtatja és tisztítja a bőrt, aki bababőrre vágyik, rendszeresen használja a kókuszvajat!

    Egészségre gyakorolt hatásaik

    A kókuszolajat egyesek szuperélelmiszerként emlegetik, míg mások aggasztónak találják magas zsírsav tartalmát. Mértékkel fogyasztva azonban nem lehet káros a szívre és az érrendszerre nézve, nincs ok arra, hogy száműzzük a konyhából! Egyes kutatások szerint pedig olyan előnyei vannak egészségünkre nézve, mint az anyagcsere serkentése, a káros mikroorganizmusok elpusztítása, az agyműködés javítása, a gyulladások csökkentése, az emésztőrendszer működésének támogatása.

    A kókuszvajat szintén sokan tartják teljes értékű szuperélelmiszernek. A kókuszzsírral ellentétben nem kizárólag zsírokat tartalmaz, hanem egyéb, a szervezet számára értékes összetevőket is. Ám ezt is érdemes mértékkel felhasználni, hiszen magas zsírtartalma nem kérdéses. Rosttartalma miatt remek méregtelenítőként tartják számon, mellyel a székrekedés is megelőzhető, illetve megszüntethető. A benne lévő laurinsav hatékony a vírusok és baktériumok ellen, valamint javítja az immunrendszer működését. A kókuszvaj könnyen emészthető, nem terheli meg a gyomrot, kár lenne nem kipróbálni akár kenyérre kenve, akár desszertek készítéséhez!

    Szólj hozzá