Fényes fekete gyöngyök gyógyító erővel
Az elkészítésük ugyan kissé macerás, hiszen rengeteg magot tartalmaznak és a bogyók leve kiválóan fest, de ha megtanuljuk a megfelelő eljárásokat, a végeredmény minden nehézség ellenére kárpótolni fog.
Természetesen a bogyók gyűjtése során is nagyon fontos, hogy tiszta levegőjű, eldugott helyről származzanak. A termések esetében ez több szempontból is fontos, hiszen a virág csak pár napig nyílik, így kevés kerül bele a környezet szennyezőanyagaiból, míg a bogyó több hónap alatt érik be, és ezen időszak során magába gyűjti és halmozza a szennyezőanyagokat.
A gyűjtés után a bogyókat érdemes megmosni, mivel ezzel semmilyen értékes részét nem veszítjük el (mint mondjuk a virág esetében a virágport). Még azelőtt végezzük a mosást, mielőtt eltávolítjuk a szárról, hiszen a sérülésmentes bogyókból így nem szivárog ki az értékes lé.
Nagyon fontos azonban, hogy a főzés előtt a bogyókat le kell szedni a szárról, és ki kell azt dobni, mert a növény zöld részeiben hányingert okozó mérgező anyagok vannak!
Milyen formában fogyaszthatjuk a bodzabogyót?
Az apró fekete bogyókból készülhet bor és pálinka, préselhetünk levet, de főzhetünk belőle szörpöt és lekvárt is. Nagyon finom eredményt ad, ha különféle gyümölcsökkel elegyítjük, így rendkívül ízletes eredményt kapunk almával, és bogyós gyümölcsökkel.
Mi mindent gyógyít a bodzabogyó?
A bogyó – ahogy a legtöbb sötét lila vagy kék bogyós termés – tele van flavonoidokkal, amelyek rendkívül erős antioxidánsok. Ezek erősítik az immunrendszert, valamint segítenek a rák megelőzésében is. Fahéjsavtartalma gyulladáscsökkentő, és kiváló hatással van az emésztésre.
A népi gyógyászat a szív- és érrendszer karbantartására is használja, hiszen elősegíti, hogy az erek rugalmasak maradjanak, flavonoid, antocián tartalmával megerősíti az erek falát, továbbá vízhajtó hatásával is védi a szívet.